Bezpłatna infolinia 800 806 900

Przyczyny niedosłuchu

SPRAWDŹ SWÓJ SŁUCH

Możesz sprawdzić swój słuch, wykonując prosty test słuchu online lub od razu umówić się na bezpłatne badanie słuchu w jednym z naszych oddziałów.

Niedosłuch może pojawić się w każdym momencie naszego życia, na jego powstanie najczęściej ma wpływ wiek oraz przebywanie w hałasie, choć jego przyczyny mogą być bardziej zróżnicowane.

… w uchu zewnętrznym

Typowe problemy to nadmierne nagromadzenie woskowiny oraz infekcja przewodu słuchowego

… w uchu środkowym

Typowe przyczyny to wystąpienie perforacji błony bębenkowej, infekcji i otosklerozy (zgrubienie wokół strzemiączka ograniczające ruchomość kosteczki). Wiele schorzeń ucha zewnętrznego i środkowego może być leczonych farmakologicznie lub chirurgicznie. W przypadkach, gdy nie jest to możliwe, ubytek słuchu może być skorygowany za pomocą aparatu słuchowego – zwykle z dużą skutecznością.

… w uchu wewnętrznym

Większość ubytków słuchu spowodowana jest zniszczeniem struktury ucha wewnętrznego. Typowe przyczyny to naturalny proces starzenia (najczęstszy powód występowania ubytku słuchu), ekspozycja na nadmiernie głośne dźwięki (nagły hałas krótkotrwały i/lub długotrwała ekspozycja na duże natężenie hałasu), stosowanie leków ototoksycznych (np. niektórych antybiotyków), urazy głowy i czynniki dziedziczne. W takich przypadkach zniszczone zostają drobne komórki rzęsate w ślimaku – zwykle w sposób nieodwracalny. W zasadzie nie mogą być one już odbudowane przez zastosowanie, np. środków medycznych, ale większość odbiorczych ubytków słuchu może być korygowana za pomocą aparatów słuchowych.

 

→ Umów się na badanie słuchu