Bezpłatna infolinia 800 806 900

Urządzenia wspomagające

SPRAWDŹ SWÓJ SŁUCH

Możesz sprawdzić swój słuch, wykonując prosty test słuchu online lub od razu umówić się na bezpłatne badanie słuchu w jednym z naszych oddziałów.

Urządzenia i systemy wspomagające


Urządzenia wspomagające

Aparaty słuchowe mogą współpracować z szeroką paletą akcesoriów, które znacząco zwiększają ich możliwości. Dzięki temu każda osoba może odnieść większą korzyść z użytkowania swoich aparatów słuchowych oraz sprawić, że codzienne czynności jak rozmowa telefoniczna, czy oglądanie telewizji staną się jeszcze bardziej komfortowe.

...
Systemy wspomagające

Działanie samych aparatów słuchowych może być niewystarczające w przypadku bardziej wymagających środowisk akustycznych. Szczególnym wyzwaniem jest słyszenie z większej odległości, w hałasie czy w pomieszczeniu z pogłosem, gdzie zapewnienie optymalnego zrozumienia mowy wymaga zastosowania systemów wspomagania słyszenia. Pomoc z nich płynąca jest ogromna, szczególnie w przypadku dzieci, które wymagają korzystniejszego stosunku sygnału do szumu (lepszego odseparowania mowy od hałasu), aniżeli osoby dorosłe.

...
Systemy ostrzegawcze

To zestaw czujników, które zbierają informacje o zdarzeniach w Twoim domu, a odbiorniki informują o tym, co konkretnie się wydarzyło. System jest niezwykle przydatny dla osób głęboko niedosłyszących lub niesłyszących, kiedy nie korzystają one z aparatów słuchowych (np podczas snu) lub również wtedy, gdy znajdują się na zewnątrz budynku, np. w ogródku.

...


Urządzenia wspomagające

Współpraca z telefonami komórkowymi

Zazwyczaj akcesoria tego typu połączone są z telefonem komórkowym bezprzewodowo za pomocą łącza Bluetooth, choć są i takie, które można do telefonu podłączyć kabelkiem. Umożliwiają prowadzenie rozmów bez użycia rąk, a także bezprzewodową transmisję multimediów z telefonów np. słuchanie muzyki, oglądanie YouTube itd.. Niektóre, w połączeniu z aplikacją na telefon, pozwalają na zdalne sterowanie aparatami słuchowymi.

Oglądanie telewizji

Dzięki akcesoriom przeznaczonym do oglądania telewizji dźwięk z telewizora bezprzewodowo przesyłany jest wprost do aparatów słuchowych. Użytkownik zyskuje doskonałą jakość dźwięku i dobre rozumienie mowy, z jednoczesną redukcją zakłócających odbiór dźwięków z otoczenia (jak odgłosy z kuchni, rozmowy innych członków rodziny itp.)

Akcesoria wielofunkcyjne

Oprócz akcesoriów przeznaczonych do konkretnych zadań, istnieje grupa urządzeń uniwersalnych, które mogą pełnić jednocześnie wiele funkcji takich jak: pilota zdalnego sterowania, streamera dla bazy TV, współpracować z telefonami komórkowymi za pomocą łącza Bluetooth (prowadzenie rozmów, przesyłanie multimediów, aplikacje), jak również posiadają wejście audio umożliwiające podłączenie do radia, komputera, tabletu lub odbiornika systemu wspomagania słyszenia (dawniej FM).

Sterowanie aparatami słuchowymi

Obsługę niektórych aparatów słuchowych można uprościć i uczynić bardziej dyskretną. Piloty zdalnego sterowania współpracują z większością aparatów słuchowych. Użytkownik może w łatwy i niezauważalny sposób, zdalnie, np. z kieszeni marynarki, zmienić głośność lub program w aparatach słuchowych.

Telefony stacjonarne

Do dyspozycji użytkowników aparatów słuchowych z bezprzewodową łącznością są specjalnie skonstruowane telefony stacjonarne, które oprócz bycia zwykłym telefonem dla całej rodziny, dodatkowo przesyłają bezprzewodowo rozmowę do obu aparatów słuchowych ich użytkownika.

Dobre słyszenie z większej odległości

Osoby mające problem ze zrozumieniem mowy docierającej z większej odległości np. podczas wykładu, mogą skorzystać z dodatkowego mikrofonu, przypinanego do ubrania wykładowcy lub rozmówcy, dzięki czemu jego głos bezprzewodowo wysyłany jest do streamera, np. zawieszonego na szyi użytkownika aparatów, a z niego wprost do aparatów słuchowych.

Systemy wspomagające

Systemy wspomagania słyszenia składają się z nadajnika i odbiornika lub odbiorników, czasem znajdujących się wewnątrz aparatów słuchowych, a ich rolą jest bezprzewodowa transmisja sygnałów audio do aparatów słuchowych. Jednym z najczęstszych miejsc, gdzie urządzenia takie są stosowane są sale szkolne i wykładowe. W takim zastosowaniu nauczyciel lub wykładowca ma założony nadajnik (mikrofon), wyłapujący jego głos blisko ust, który następnie bezprzewodowo przesyłany jest do odbiorników połączonych z aparatami słuchowymi słuchaczy lub uczniów. Systemy wspomagania słyszenia Phonak Roger można konfigurować na wiele sposobów w zależności od potrzeb i wymagań.


Nadajniki

Roger Pen
Roger Select
Roger Clip-On-Mic


Odbiorniki

Roger MyLink
Roger X
Dedykowane odbiorniki Roger


Systemy Bellman&Symfon

Bellman&Symfon Domino

Systemy wspomagania słyszenia Bellman&Symfon Domino dostępne są w zestawie zawierającym nadajnik i odbiornik z pętlą indukcyjną. Występuje on w dwóch wersjach:
Classic – przeznaczonej do mniej hałaśliwych środowisk, w których głównym problemem jest odległość od źródła dźwięku
Pro – bardziej zaawansowanej, która dzięki mikrofonom kierunkowym skuteczniej eliminuje otaczający hałas.

Systemy ostrzegawcze

System Bellman Visit 868 to zestaw czujników, które zbierają informacje o zdarzeniach w Twoim domu, a odbiorniki informują o tym, co konkretnie się wydarzyło. System jest niezwykle przydatny dla osób głęboko niedosłyszących lub niesłyszących, kiedy nie korzystają one z aparatów słuchowych (np podczas snu) lub również wtedy, gdy znajdują się na zewnątrz budynku, np. w ogródku. Dostępne są cztery wersje bezprzewodowych czujników:

  • dymu
  • płaczu dziecka
  • dzwonka do drzwi
  • telefonu

Do większości z nich można podłączyć dodatkowe akcesoria, takie jak czujnik telefonu komórkowego, czujnik magnetyczny (do drzwi), mata kontaktowa, przycisk dzwonkowy i inne. System Visit jest bardzo łatwy w użyciu, a zestawienie elementów zajmuje zaledwie kilka minut.

Sygnalizatory

Istnieje szeroka gama odbiorników-sygnalizatorów, których zadaniem jest przekazanie informacji o zdarzeniu użytkownikowi. Sygnalizatory do przekazywania informacji wykorzystują błyski świetlne, wibracje i głośne dźwięki.

Bezpieczeństwo w razie pożaru

Osoby niedosłyszące są bardziej narażone na niebezpieczeństwo spowodowane pożarem z powodu nie słyszenia tradycyjnego alarmu dźwiękowego. Najprostszym sposobem zredukowania ryzyka wypadków w pożarze jest zainstalowanie w domu alarmu przeciwpożarowego by w porę uciec przed ogniem. Zadaniem tego urządzenia jest wykrycie dymu oraz powiadomienie o tym fakcie użytkownika za pomocą budzika i poduszki wibracyjnej. Bardzo głośny sygnał, jasne błyski i wibracje są gwarancją skuteczności.

Komfort w życiu codziennym

Nieusłyszenie dzwonka do drzwi albo sygnału telefonu jest sporym problemem nie tylko dla osoby niedosłyszącej, ale równiej całej jej rodziny. Użytkownik systemu Visit jest bardziej samodzielny, a jego bliscy mogą być spokojni. Nadajnik umieszczony przy drzwiach wejściowych lub przy telefonie, wysyła bezprzewodowo informację do odbiornika, gdy ktoś dzwoni. Użytkownik w takiej sytuacji widzi błyskanie i nie musi się martwić o nieodebrane telefony i gości stojących pod drzwiami.

Wsparcie dla mam

System monitorowania dziecka firmy Bellman & Symfon powiadomi niedosłyszącego rodzica lub opiekuna o płaczu dziecka nawet wtedy, gdy śpi kilka pokoi dalej. Wyposażony jest w bezpieczne połączenie radiowe o dużym zasięgu i wykorzystuje do powiadomienia rodzica zarówno dźwięk, migające światło jak i wibracje. Nadajnik wystarczy umieścić w okolicy łóżeczka dziecięcego, a użytkownik zostanie poinformowany o płaczu dziecka na swoim odbiorniku.