Bezpłatna infolinia 800 806 900

Wkładka uszna stanowi nieodzowny element zestawu zausznego aparatu słuchowego (BTE – z ang. Behind-the-Ear). Rolą wkładki jest stabilne osadzenie aparatu słuchowego za uchem i doprowadzenie wzmocnionego w aparacie dźwięku do przewodu słuchowego zewnętrznego. Element ten wykonywany jest indywidualnie z pobranej uprzednio miary ucha pacjenta (z tzw. wycisku). Wkładka uszna powinna być idealnie dopasowana do kształtu ucha, w przeciwnym razie może uwierać podczas noszenia, lub w przypadku nieszczelności może być powodem powstawania akustycznego sprzężenia zwrotnego, objawiającego się głośnym, nieprzyjemnym piskiem.

Wkładki uszne zazwyczaj wykonywane są ze specjalnej, antyalergicznej, twardej żywicy akrylowej (wkładki twarde). W przypadku protezowania słuchu u dzieci, ze względów bezpieczeństwa stosuje się materiały miękkie.

Wkładka uszna składa się z dźwiękowodu i specjalnego otworu antyokluzyjnego, potocznie, choć nie do końca poprawnie, zwanego wentylacją. Dźwiękowód w formie wężyka wykonany jest z miękkiego materiału, a jego rolą jest doprowadzenie dźwięku z umieszczonego za uchem aparatu do wkładki usznej, a stamtąd do ucha. Element ten wrażliwy jest na temperatury i wymaga okresowej wymiany, która zazwyczaj dokonywana jest na poczekaniu w gabinecie audioprotetycznym. Przewód antyokluzyjny (wentylacja) we wkładce to otwór, czy raczej kanalik, poprowadzony na wylot przez wkładkę. Spełnia on bardzo ważną rolę, ponieważ ma na celu zminimalizowanie bardzo dokuczliwego efektu okluzji (stąd jego nazwa), czyli uczucia zatkania ucha. Średnica tego otworu jest ściśle związana z wielkością i typem ubytku słuchu oraz rozmiarami przewodu słuchowego. W przypadku głębokich ubytków słuchu, ze względu na potrzebę uzyskania idealnej szczelności wkładki, tego otworu w ogóle się nie wykonuje.

Ze względu na aspekty kosmetyczne i funkcjonalność - wkładki uszne mogą mieć różne kształty i odpowiadające im nazwy: pełna, ażur, korek, korek z pazurem długim lub krótkim.
Co prawda kształt wkładki z czasem pozostaje zawsze taki sam, ale na skutek długotrwałego noszenia wkładki w uchu przewód słuchowy może lekko się odkształcić. Oznacza to, że wraz z upływem czasu może pojawić się potrzeba wykonania nowej wkładki usznej. Pierwszymi sygnałami świadczącymi o takiej potrzebie może być wysuwanie się wkładki z ucha, lub pojawiający się pisk aparatu słuchowego podczas ruchów żuchwą, uśmiechania się, rozmowy przez telefon itd. W takich sytuacjach należy zwrócić się do swojego protetyka słuchu, aby pobrać miarę ucha i wykonać nową wkładkę uszną.

Wkładka i dźwiękowód powinny być regularnie myte i czyszczone, tak aby zapewnić ich drożność dla dźwięku, a tym samym optymalne działanie aparatu słuchowego. Zestawy pielęgnacyjne do czyszczenia wkładek usznych dostępne są w większości gabinetów audioprotetycznych.