Czym różnią się aparaty słuchowe od „wspomagaczy słuchu”?

W dobie Internetu i wszechobecnej reklamy często można spotkać różnego rodzaju oferty „wspomagaczy słuchu”, które kuszą atrakcyjnymi cenami oraz łatwością użytkowania. Jednak czy warto korzystać z tego typu okazji? Jak się okazuje, wzmacniacze słuchu jedynie przypominają wyglądem aparaty słuchowe, jednak ich funkcje są zupełnie inne, a urządzenia te mogą nawet uszkadzać słuch.

Jak odróżnić aparaty słuchowe od wzmacniaczy słuchu?

Przede wszystkim aparaty słuchowe są wyrobami medycznymi, dobieranymi indywidualnie do rodzaju niedosłuchu przez specjalistów audioprotetyki. Aby je dokładnie dopasować konieczne jest wykonanie badań słuchu, na podstawie których protetyk ustala parametry dopasowania, w tym poziom wzmocnienia, jaki aparaty mają użytkownikowi zapewniać na konkretnych częstotliwościach. Bardzo ważnym aspektem doboru jest również wywiad medyczny, dzięki któremu specjalista może stwierdzić, czy aparaty słuchowe są wskazane oraz jakie modele najlepiej sprawdzą się w przypadkach danego pacjenta. Wybierając odpowiednie aparaty protetyk kieruje się również informacjami, w jakich środowiskach dźwiękowych pacjent najczęściej przebywa i w jakich sytuacjach zawodowych i prywatnych chciałby poprawić swoje słyszenie. Wzmacniacze słuchu natomiast można zakupić na bazarze, w supermarkecie lub w Internecie i nie są one w żaden sposób dopasowane do słuchu i potrzeb konkretnego użytkownika. Wspomagacz nie może być ustawiony do ubytku słuchu, a po zakupie urządzenie nie ma serwisu, przeglądów ani pomocy w obsłudze. Dołączone do wspomagacza wkładki uszne często nie pasują do ucha.

Czym różni się słyszenie w aparatach słuchowych od tego we wzmacniaczach słuchu?

Pacjenci często zgłaszają, że słyszą dźwięk, jednak nie rozumieją słów. Takie sytuacje najczęściej zdarzają się podczas rozmowy w hałasie, lub w większym gronie osób. Dzieje się tak dlatego, że ubytek słuchu na każdej częstotliwości może być inny. Kiedy znany jest wynik badania słuchu protetyk dobiera aparaty w ten sposób, aby dźwięki słabo słyszalne były mocno wzmacniane, dźwięki średnio słyszalne średnio, a dźwięki dobrze słyszalne mało lub wcale. Dzięki temu pacjent słyszy w sposób zrównoważony, a jego niedosłuch jest skompensowany do „normy słuchowej”. Natomiast we wzmacniaczach słuchu całość dźwięków wzmacniania jest o jednakową wartość i wtedy do uszu użytkownika trafiają zarówno wzmocnione hałasy i szumy z otoczenia, np. ruch uliczny, szum lodówki lub wentylatora, przez co jeszcze trudniej zrozumieć mowę.

Aparaty słuchowe posiadają szereg systemów, które umożliwiają lepsze słyszenie, poprawiają zrozumiałość mowy i zwiększają komfort słuchania. Nawet w najprostszej wersji aparatów stosowana jest redukcja hałasu, co znacząco poprawia komfort użytkowania. Wzmacniacze nie dość, że nie posiadają tej funkcji, to jeszcze dodatkowo wzmacniają niepożądane dźwięki, których użytkownik nie chce słyszeć.

Wygląd

Często Pacjentom bardzo zależy, by aparaty były małe i dyskretne. Wzmacniacze słuchu, nawet te „ do ucha” są najczęściej duże i toporne, co zwiększa ich widoczność. Do wzmacniaczy dołączany jest zestaw wkładek, które z reguły nie pasują do uszu użytkownika. Wygląda to nieestetycznie i jest niewygodne. Także jakość wykonania wkładek pozostawia wiele do życzenia - w wyższych temperaturach ulegają one odkształceniu. Nowoczesne aparaty słuchowe są z kolei niemalże szyte na miarę pacjenta. Możliwości spełnienia jego oczekiwań w kwestii estetyki i dyskrecji jest bardzo wiele zaczynając od rozmiaru aparatów, a kończąc nawet na ich kolorach. Rozwiązania te są nie tylko eleganckie, ale także dopasowane indywidualnie do potrzeb pacjenta. Aby zwiększyć komfort użytkowania aparatów pobierane są formy z uszu i na ich podstawie wykonywane są wkładki uszne lub obudowy aparatów wewnątrzusznych, dzięki czemu są one dopasowane do ucha i wygodne. Aparaty słuchowe są często niezauważalne dla osób postronnych, a ich obudowy wykonane są z przebadanych, wysokiej jakości materiałów, nie powodujących uczuleń.

Korzyści z użytkowania aparatów słuchowych

Aparaty słuchowe mogą być sterowane za pomocą przeznaczonych do tego pilotów lub aplikacji na smartfony, przez co ich regulacja jest nie tylko łatwa, ale i dyskretna. Dzięki zaawansowanym technologiom istnieje także możliwość bezpośredniej transmisji do aparatów dźwięku z telefonów, laptopów czy telewizora, przez co jeszcze lepiej słychać w aparatach rozmowę telefoniczną, muzykę czy oglądany program telewizyjny. We wzmacniaczach słuchu takiej możliwości nie ma. Najważniejsze jednak jest to, że po zakupie aparatów słuchowych pacjent objęty jest pełną opieką audioprotetyczną z kompleksowym dopasowaniem przez cały okres użytkowania aparatów, a korektę ustawień można wprowadzić w każdym momencie zgodnie ze zmieniającym się ubytkiem słuchu i nowymi potrzebami pacjenta. Dodatkowo, jako że aparaty słuchowe są sprzętem medycznym, istnieje możliwość skorzystania z dofinansowań z NFZ oraz PCPR, co pozwala na zakup w obniżonej cenie. Aparaty słuchowe objęte są wieloletnią gwarancją producenta z możliwością jej przedłużenia.

Autor: Sara Głuszko


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.