Bezpłatna infolinia 800 806 900

Oferta aparaty

Aparaty słuchowe – opis cech

O komforcie i jakości słyszenia w aparatach słuchowych decyduje nie ich wygląd, lecz rodzaj elektroniki umieszczonej wewnątrz obudowy aparatu. Dwa identyczne z wyglądu aparaty słuchowe mogą mieć skrajnie różne możliwości przetwarzania dźwięku, co bezpośrednio przekłada się na jakość słyszenia. Jak więc wybrać aparat, aby najlepiej odpowiadał naszym potrzebom i stylowi życia?

Aparaty słuchowe – modele i wygląd

Aparaty słuchowe występują jako modele zauszne, wewnątrzuszne i wewnątrzkanałowe. Stojąc przed wyborem odpowiedniego dla siebie modelu aparatu warto wziąć pod uwagę nie tylko swoje preferencje estetyczne, ale także takie czynniki jak łatwość obsługi, czy czas działania baterii w danym modelu. Dowiedz się więcej o rodzajach i zaletach poszczególnych typów aparatów słuchowych.

Aparaty słuchowe – opis cech

Poniżej zamieszczamy opisy funkcji aparatów słuchowych w poszczególnych klasach technicznych, tak by można było poznać aparaty nie od strony ich wyglądu, lecz ich działania w różnych środowiskach dźwiękowych. Im bardziej zaawansowane funkcje w aparatach, tym lepiej będą one działały w trudnych akustycznie warunkach, takich jak na przykład duży hałas uliczny, stadion z rozentuzjazmowanym tłumem, czy też głośny koncert. Osoby aktywne zawodowo i towarzysko będą więc potrzebowały aparatów z wyższej klasy, niż osoby pozostające głównie w cichym otoczeniu domowym. Po pełną poradę w tym zakresie zapraszamy do naszych oddziałów.

Klasa TOP

Klasa BUSINESS

Komfortowe słyszenie mowy na każdym poziomie głośności

więcej

Dobre rozumienie mowy w hałaśliwym otoczeniu, nawet jeśli mowa i hałas docierają z tego samego kierunku

więcej

Komfort słyszenia nawet w hałaśliwym otoczeniu

więcej

Rozszerzenie słyszalności o dźwięki wysokoczęstotliwościowe

więcej

Poprawa jakości życia osób cierpiących na szumy uszne

więcej

Bezprzewodowa komunikacja pomiędzy urządzeniami wspomagającymi słyszenie

więcej

System tłumi hałas i wyodrębnia z niego mowę oraz pozwala na rozpoznanie, z jakiego kierunku nadchodzi dźwięk

więcej

System tłumi hałas i wyodrębnia z niego mowę, nawet jeśli oba te sygnały docierają z tego samego kierunku

więcej

Bezprzewodowa łączność z aparatem telefonicznym dowolnego typu

więcej

Klasa Ekonomiczna

Komfortowe słyszenie mowy na każdym poziomie głośności

więcej

Dobre rozumienie mowy w hałaśliwym otoczeniu, nawet jeśli mowa i hałas docierają z tego samego kierunku

więcej

Komfort słyszenia nawet w hałaśliwym otoczeniu

więcej

Rozszerzenie słyszalności o dźwięki wysokoczęstotliwościowe

więcej

Poprawa jakości życia osób cierpiących na szumy uszne

więcej

Bezprzewodowa komunikacja pomiędzy urządzeniami wspomagającymi słyszenie

więcej

System tłumi hałas i wyodrębnia z niego mowę oraz pozwala na rozpoznanie, z jakiego kierunku nadchodzi dźwięk

więcej

Klasa Podstawowa

Komfortowe słyszenie mowy na każdym poziomie głośności

więcej

Dobre rozumienie mowy w hałaśliwym otoczeniu, nawet jeśli mowa i hałas docierają z tego samego kierunku

więcej

Komfort słyszenia nawet w hałaśliwym otoczeniu

więcej

APARATY SŁUCHOWE –MODELE I WYGLĄD

Aparat zauszny (BTE)
Zauszny aparat słuchowy umieszczany jest za uchem, a z umieszczoną w uchu indywidualnie dopasowaną wkładką uszną połączony jest przezroczystym, często niewidocznym wężykiem – dźwiękowodem. Nowoczesne modele BTE mają przyjazny, opływowy kształt, są małe i często praktycznie niewidoczne. Zauszne aparaty słuchowe są odpowiednie dla użytkowników w każdym wieku i z każdym rodzajem ubytku słuchu – a przy bardzo głębokim ubytku słuchu są jedynym rozwiązaniem.
Modele zauszne są najprostsze w obsłudze i najbardziej ekonomiczne ze względu na dużą pojemność stosowanych w nich baterii. Można je regulować za pomocą przycisków na obudowie jak i pilota zdalnego sterowania.

Aparat zauszny z końcówką ze zintegrowaną słuchawką (RIC) i z wkładką ze zintegrowaną słuchawką (RITE)
Zauszne aparaty słuchowe RIC i RITE są podobne do tradycyjnych zausznych aparatów słuchowych, ale często znacznie od nich mniejsze z uwagi na to, że słuchawka umieszczona jest nie w obudowie aparatu za uchem, ale w końcówce lub wkładce usznej umieszczanej bezpośrednio w przewodzie słuchowym użytkownika. Zauszna i douszna część połączone są cieniutkim, przezroczystym i nierzucającym się w oczy wężykiem z przewodem słuchawki. Aparaty RIC i RITE są wyjątkowo dyskretne i gwarantują doskonały dźwięk. Są rozwiązaniem proponowanym dla osób z ubytkami słuchu od łagodnych do umiarkowanie ciężkich. Zużycie baterii jest nieco mniej ekonomiczne niż w klasycznych aparatach zausznych, a także konieczne jest wymienianie filtrów przeciwwoskowinowych słuchawki.

Aparat wewnątrzuszny (ITE)
Aparaty wewnątrzuszne wykonywane są indywidualnie na miarę ucha. Obudowy dopasowane są do kształtu zewnętrznej części przewodu słuchowego użytkownika i małżowiny usznej. Wszystkie podzespoły elektroniczne aparatu umieszczane są w tak wykonanej indywidualnej obudowie. Pomimo, że aparat ITE nie jest całkowicie schowany w przewodzie słuchowym, jest w miarę dyskretny i łatwy w obsłudze, oraz chętnie rozważany przez osoby noszące jednocześnie okulary. Aparaty wewnątrzuszne są odpowiednie dla użytkowników z ubytkami słuchu od łagodnych do średniogłębokich.
Należy pamiętać, że używanie aparatów wewnątrzusznych wymaga stosowania podwyższonego reżimu pielęgnacyjnego i częstej wymiany filtrów przeciwwoskowinowych słuchawki. Również zużycie baterii będzie w aparatach wewnątrzusznych mniej ekonomiczne niż w aparatach zausznych.

Aparat wewnątrzkanałowy (CIC)

Aparaty wewnątrzkanałowe umieszczane są głęboko w przewodzie słuchowym, dzięki czemu mog a być praktycznie niewidoczne dla osób postronnych. Aparaty CIC są w pełni automatyczne, lecz istnieje możliwość regulowania ich pilotem. Nie każda osoba z ubytkiem słuchu może być zaopatrzona w aparaty wewnątrzkanałowe – zależy to głównie od wielkości i kształtu przewodu słuchowego, a także od głębokości i typu ubytku słuchu. Osoby, które mają zachowane słyszenie w niskich częstotliwościach, lecz ubytek słuchu stromo opada na wysokich częstotliwościach, mogą mieć trudności z przyzwyczajeniem się do słyszenia własnego głosu w aparatach CIC, ze względu na tzw efekt okluzji, czyli efekt zatkanego ucha. Aparaty CIC są odpowiednie dla osób z ubytkami słuchu od łagodnych do umiarkowanie głębokich. Podobnie jak aparaty wewnątrzuszne, aparaty wewnątrzkanałowe wymagają codziennej starannej pielęgnacji, częstej wymiany filtrów przeciwwoskowinowych, a także częstszej niż aparaty zauszne wymiany baterii.

Aparat minikanałowy (IIC)
IIC to najmniejsze z dostępnych na rynku aparatów słuchowych. Indywidualnie wykonana obudowa aparatu wkładana jest głęboko do przewodu słuchowego, czyniąc go całkowicie niewidocznym. Należy jednakże pamiętać, że miniaturyzacja aparatu oznacza krótką żywotność baterii w aparacie, a także niemożność korzystania zarówno z pilota zdalnego sterowania jak i funkcji bezprzewodowych, dostępnych dla pozostałych modeli. Aparaty IIC są przeznaczone dla osób z ubytkami słuchu od łagodnych do umiarkowanie głębokich, dla których priorytetem jest dyskrecja aparatu.

 

PEŁNE OPISY FUNKCJI

ROZMOWA Z JEDNĄ OSOBĄ

Zaawansowany System kompresji dźwięków EDRC, zapewniający wyraźne i komfortowe słyszenie mowy na każdym poziomie głośności, od bardzo cichej po głośną.

Pacjenci z odbiorczymi ubytkami słuchu wymagają, aby poszczególne grupy dźwięków były w aparatach wzmacnianie w różny sposób, bowiem problemem jest słyszenie cichych dźwięków, natomiast głośne nierzadko odbierane są jako niekomfortowo głośne. System kompresji EDRC uzależnia wielkość wzmocnienia od tego, czy w otoczeniu pojawiły się dźwięki ciche, czy głośne. Dźwięki najcichsze wzmacnianie są więc bardziej, aby stały się słyszalne, dźwięki o normalnej głośności wzmacnianie są słabiej, jednak na tyle mocno, aby mowa była wyraźna i komfortowa, a dźwięki głośne wzmacnianie są najsłabiej, czasem będąc wręcz tłumione, aby nie powodowały dyskomfortu słyszenia. Dzięki temu możemy cieszyć się wyraźnym i przyjemnym dźwiękiem niezależnie od tego, czy nasz rozmówca znajduje się w oddaleniu, czy tuż obok nas.

cechy_4-kolumny_big_tabela

 

ROZMOWA W MAŁEJ GRUPIE OSÓB

Adaptacyjne, wąskopasmowe systemy kształtowania charakterystyk kierunkowych mikrofonów (Lokalizator HD) zapewniają dobre rozumienie mowy w hałaśliwym otoczeniu, nawet jeśli mowa i hałas docierają z tego samego kierunku.

Mikrofony o charakterystyce kierunkowej, jak również szerokopasmowe systemy adaptacyjne zbierają tylko dźwięki z kierunku rozmówcy (z przodu), tłumiąc jednocześnie dźwięki docierające z boku i z tyłu.

Rozmówca znajdujący się z tyłu lub z boku może nie być słyszalny.

 

 

 

 

Lokalizator HD działający w dużej liczbie kanałów aparatu słuchowego gwarantuje doskonałe oddzielanie sygnału mowy od otaczającego hałasu.

Zauszne modele mogą posiadać funkcję Cyfrowej małżowiny, która naśladując funkcjonowanie naturalnej małżowiny usznej gwarantuje doskonałą lokalizację źródła dźwięku.

DŹWIĘKI NATURY

 

dzwieki1

Zaawansowana funkcja Rozszerzenia słyszalności, dzięki której sygnały wysokoczęstotliwościowe z obszaru niesłyszanego przez użytkownika przenoszone są w zakres niższych częstotliwości, w którym słyszenie jest zachowane. Funkcja ta zapewnia słyszenie wysokich dźwięków np. śpiewu ptaka, głosu dziecka.

 

 

 

Stosowanie funkcji jest niezwykle przydatne w przypadku osób ze stromoopadającymi ubytkami wysokoczęstotliwościowymi, które nie uzyskują korzyści z zastosowania klasycznych aparatów słuchowych.

Aparaty słuchowe tej klasy posiadają możliwość bardzo precyzyjnego i indywidualnego dostosowania działania tej funkcji.

KOMFORT W HAŁASIE

System klasycznej redukcji hałasu – skupiający się na zapewnieniu maksymalnego komfortu zarówno w cichym jak i hałaśliwym otoczeniu, kiedy rozumienie mowy nie jest najważniejsze. Aparaty słuchowe nieprzerwanie analizują otoczenie akustyczne i natychmiast po wykryciu hałasu redukują go, aby zapewnić optymalny komfort.

 

System tłumienia cichych hałasów tła akustycznego, który ogranicza słyszalność cichych szumów, takich jak odgłos pracy lodówki czy wentylatora, nie pogarszając przy tym słyszalności mowy.

 

 

komfort_w_halasie2Aparaty słuchowe klasy TOP i BUSINESS posiadają układ redukujący nagłe, często nieprzyjemne dźwięki takie jak: trzaśnięcie drzwiami, brzęk sztućców, klikanie myszką komputera, czy tykanie zegara.

 

 

System tłumienia szumu wiatru w klasie TOP zapewnia komfort w wietrznych warunkach. Tłumienie szumu wiatru sięga nawet 26 dB, a poprawa współczynnika rozumienia mowy w hałasie (SNR) wynosi aż 8.4 dB.

komfort_w_halasie3

TERAPIA SZUMÓW USZNYCH ZEN

 

terapia1Terapia mająca na celu poprawę jakości życia osób cierpiących na szumy uszne. Wykorzystuje unikatowe muzyczne dźwięki Zen wytwarzane przez aparaty słuchowe w oparciu o matematyczne ciągi fraktalne. Aparaty można również wykorzystać w tradycyjnych terapiach szumów usznych, opartych na prezentacji szumu generowanego przez aparat.

 

 

W aparatach słuchowych klas TOP i BUSINESS dźwięki Zen tworzone są z wykorzystaniem bezprzewodowej komunikacji międzyusznej, dzięki czemu użytkownik może cieszyć się przestrzennymi efektami stereo.

ŁĄCZNOŚĆ BEZPRZEWODOWA

Bezprzewodowa łączność umożliwiająca połączenie aparatów z akcesoriami DEX służącymi do komfortowej transmisji dźwięku z zewnętrznych źródeł dźwięku jak: TV, radio, odtwarzacz osobisty, telefon itd. wprost do aparatów słuchowych. Szerokie pasmo przeniesienia (do 11.2 kHz) i całkowicie zminimalizowane opóźnienie sygnału (do 10 ms) zapewniają idealną jakość dźwięku.

Osoby z tzw jednostronną głuchotą mogą skorzystać z dyskretnego, nowoczesnego i bezprzewodowego systemu CROS lub BiCROS.

Łatwa obsługa – każda regulacja (zmiana głośności lub programu) natychmiast powoduje taką samą zmianę w aparacie znajdującym się po drugiej stronie głowy.

ROZMOWA W DUŻEJ GRUPIE OSÓB

rozmowa1Wąskopasmowy, wielokanałowy adaptacyjny system mikrofonów kierunkowych z monitorowaniem mowy.Dzięki kształtowaniu osobnych charakterystyk kierunkowych w poszczególnych kanałach aparatu słuchowego – jest on w stanie wytłumić hałas i pozostawić mowę. System mikrofonów zawsze „poszukuje” rozmówcy, więc użytkownik nie musi odwracać w jego kierunku głowy.

 

Funkcja uwydatniania mowywystępująca w klasach TOP i BUSINESS – na bazie analizy widma hałasu, mowy i danych o ubytku słuchu użytkownika oblicza wartość współczynnika rozumienia mowy i poprzez regulacje w każdym z kanałów aparatu słuchowego utrzymując wartość tego współczynnika na najwyższym możliwym poziomie dla jak najlepszego rozumienia mowy w hałasie.

spacer_2 kolumny

 

System intensyfikacji mowy redukuje otaczający hałas, a wzmacnia mowę.

 

 

Funkcja uwydatniania mowy w klasie TOP dodatkowo wykorzystuje także bezprzewodową komunikację pomiędzy aparatami, dzięki czemu może tłumić hałas po przeciwnej stronie względem usytuowania rozmówcy, tak by był on optymalnie słyszalny.

rozmowa2

 

HAŁAŚLIWE MIEJSCA/ROZMOWA W SAMOCHODZIE

 

halasliweWąskopasmowy adaptacyjny system mikrofonów kierunkowych z monitorowaniem mowy. Dzięki kształtowaniu osobnych charakterystyk kierunkowych w poszczególnych kanałach aparatu słuchowego – jest w stanie wytłumić hałas i pozostawić mowę, nawet jeśli oba te sygnały docierają z tego samego kierunku, przy czym użytkownik aparatów nawet nie musi odwracać głowy w kierunku tych źródeł.

Funkcja uwydatniania mowy – na bazie analizy widma hałasu, mowy i danych o ubytku słuchu oblicza wartość współczynnika rozumienia mowy i poprzez regulacje w każdym z kanałów aparatu słuchowego utrzymuje jego wartość na najwyższym możliwym poziomie.

 

rozmowa2Uwydatniania mowy w klasie TOP wykorzystuje także bezprzewodową komunikację pomiędzy aparatami, dzięki czemu może tłumić hałas po przeciwnej stronie względem usytuowania rozmówcy.

TELEFON

rys_telefon-180x180Bezprzewodowa łączność pomiędzy aparatami umożliwia transmisję w czasie rzeczywistym sygnału mowy z jednego aparatu słuchowego do drugiego. Dzięki temu rozmówca jest słyszany w obu uszach, co gwarantuje naturalny i wyraźny odbiór. Najważniejsze jest jednak to, że można z funkcji korzystać przy użyciu dowolnego aparatu telefonicznego; zarówno stacjonarnego, jak i komórkowego.

 

RESTAURACJA/PUB/PRZYJĘCIE

 

Udoskonalony detektor mowy, który bezbłędnie i w czasie rzeczywistym jest w stanie identyfikować mowę i otaczający hałas zapewniając optymalne działanie układów poprawiających słyszenie w trudnych warunkach

  • Wąskopasmowy, adaptacyjny system kształtowania charakterystyk kierunkowych wraz z monitorowaniem mowy
  • Międzyuszna funkcja uwydatniania mowy

MUZYKA/KONCERT/KINO

 

Technologia klasyfikacji dźwięków zapewnia optymalne działanie aparatów w każdej sytuacji. Na bazie analizy dziesiątek parametrów otoczenia akustycznego, aparat „wybiera” jedną z dziewięciu klas akustycznych gwarantującą idealne słyszenie w danych warunkach.

kino

Podbicie wysokich częstotliwości w programie Muzyka zapewnia jedno z najszerszych pasm przeniesienia spośród aparatów dostępnych obecnie na rynku.

Dynamika aparatu słuchowego równa 108 dB, z górną granicą wynoszącą 113 dB gwarantuje, że żadne dźwięki nie będą zniekształcone.