Bezpłatna infolinia 800 806 900

Szumy uszne - terapia

SPRAWDŹ SWÓJ SŁUCH

Możesz sprawdzić swój słuch, wykonując prosty test słuchu online lub od razu umówić się na bezpłatne badanie słuchu w jednym z naszych oddziałów.

Szumy uszne są powszechną przypadłością i dotykają milionów ludzi na całym świecie - szacuje się, że mogą występować nawet u 15% całej populacji. Prawdopodobnie każdy człowiek od czasu do czasu doświadcza chwilowego, charakterystycznego pisku lub dzwonienia w uszach, np. po ekspozycji na silny hałas. O ile chwilowe dzwonienie w uszach nie jest problemem - gdy występuje stale, może stanowić przyczynę takich problemów jak.:

  • Kłopoty z zasypianiem
  • Problemy z koncentracją
  • Problemy ze zrozumieniem mowy
  • Niepokój o zdrowie
  • Irytacja
  • Stres
  • Depresja

Jak leczyć szumy uszne?

Jeżeli powodem pojawienia się szumów usznych jest podlegająca leczeniu choroba, to po kuracji szumy powinny ustąpić. Istnieje jednak ogromna grupa Pacjentów, u których szumów usznych nie można medycznie zniwelować. W takich przypadkach pomocna może być specjalna terapia, np. WZT (Widex Zen Therapy). Celem terapii WZT jest obniżenie poziomu stresu u Pacjenta i doprowadzenie do sytuacji, w której przestaje on zwracać uwagę na swoje szumy uszne.

więcej

Terapia szumów usznych WZT opiera się na 3 filarach: konsultacjach, stymulacji akustycznej oraz treningu relaksacyjnym.

Konsultacje mają na celu wyjaśnienie pacjentowi, czym są szumy uszne i jakie są prawdopodobne mechanizmy ich powstawania, a także uświadomienie mu, że jest to dolegliwość powszechna, która wcale nie musi oznaczać poważnego problemu zdrowotnego. Celem konsultacji jest także wskazanie pacjentowi sposobów radzenia sobie z tą przypadłością.

Stymulacje akustyczne mają na celu fizyczne odwrócenie uwagi Pacjenta od jego własnych szumów. W przypadku osób z niedosłuchem już samo zastosowanie aparatów słuchowych przynosi doskonałe efekty, a dodatkowo aparaty mogą wytwarzać pomocną w tym przypadku muzykę relaksacyjną. Muzyka ta nosi nazwę Zen i generowana jest przez aparat słuchowy na bazie ciągów liczbowych zwanych fraktalami. Poszczególnym liczbom przypisywane są parametry dźwiękowe, takie jak wysokość dźwięku, głośność i interwały pomiędzy dźwiękami. W ten sposób aparaty słuchowe mogą wytwarzać pięć różnych stylów muzycznych nazwanych Woda, Koral, Lawenda, Piasek i Zieleń, dopasowując się tym samym do preferencji i potrzeb użytkownika.

Ostatnim etapem terapii WZT są wizyty kontrolne. W ramach tych spotkań pacjent wypełnia ankietę, dzięki której można ocenić postępy terapii, jak również udzielić pacjentowi wskazówek dotyczących dalszego postępowania.

 

W przypadku stosowania innych terapii szumów usznych możliwe jest także generowanie przez aparaty słuchowe szumu o odpowiedniej częstotliwości, maskującego szumy własne pacjenta. Dodatkowo istnieją aplikacje na smartfony, za pomocą których można odtwarzać różne dźwięki maskujące i relaksujące wprost do aparatów słuchowych (funkcja zależna od modelu aparatu słuchowego oraz smartfona)