Bezpłatna infolinia 800 806 900

Czy aparaty wewnątrzuszne nadają się do każdego ubytku słuchu?

SPRAWDŹ SWÓJ SŁUCH

Możesz sprawdzić swój słuch, wykonując prosty test słuchu online lub od razu umówić się na bezpłatne badanie słuchu w jednym z naszych oddziałów.

Jestem zainteresowany zakupem aparatu słuchowego wewnątrzkanałowego. Czy takie aparaty słuchowe nadają się do każdego ubytku słuchu?

Zapytanie o aparaty wewnątrzkanałowe jest częste ze względu na fakt, że są one schowane w uchu i niemal niewidoczne. Niestety takie aparaty nie zawsze są korzystne dla wszystkich osób zmagających się z niedosłuchem. Nie są one polecane osobom:

  • z ubytkami wysokoczęstotliwościowymi, u których na niskich częstotliwościach nie stwierdza się ubytku słuchu. W takim przypadku lepsze będą miniaturowe aparaty zauszne i zastosowanie tzw. protezowania otwartego. Polega ono na tym, że wkładka uszna posiada duży otwór, czyli nie zatyka kanału słuchowego (jak to jest w przypadku aparatu wewnątrzkanałowego), a podczas programowania aparatów nie stosujemy wzmocnienia w niskich częstotliwościach (w których Pacjent słyszy dobrze)
  • z bardzo wąskim kanałem słuchowym
  • z ograniczoną sprawnością manualną i słabym wzrokiem
  • z tendencjami do wydzielania woskowiny - w takim wypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie aparat zauszny z wkładką uszną, którą można przemyć. W aparatach wewnątrzkanałowych jest specjalny filtr, na którym zbiera się woskowina i który trzeba często wymieniać (w przypadku jego zatkania, dźwięk nie przedostanie się do ucha). Ponadto ów filtr ma wbudowaną siateczkę, przez którą część zanieczyszczeń może się dostać do środka. Jeżeli filtry nie będą wymieniane, uszkodzeniu ulegnie słuchawka znajdująca się bezpośrednio pod filtrem (słuchawka zatkana nadmierną ilością woskowiny nie podlega gwarancji)

Obecnie są w ofercie bardzo małe modele zauszne, które całkowicie chowają się za małżowiną uszną. Są one coraz bardziej popularne i najczęściej wybierane przez Pacjentów ze względu na komfort noszenia i obsługi.