Akcesoria do aparatów słuchowych

Aparaty słuchowe zmieniają życie naszych Pacjentów na lepsze. Wpływają na poprawę relacji z bliskimi, wzmacniają poczucie pewności siebie, a nawet bezpieczeństwa.

Jednocześnie bywa i tak, że pomimo aparatów słuchowych pojawia się niedosyt i wzrastają oczekiwania. Słyszymy wówczas:

Ø  „Chciałabym lepiej rozumieć telewizję”

Ø  „Chciałbym mieć komfort rozmów telefonicznych taki, jaki mają użytkownicy używający słuchawek Bluetooth, którzy nie mają niedosłuchu”

Ø  „Chciałabym mieć poczucie bezpieczeństwa w domu, nawet gdy zdejmuję aparaty do snu”

W takich sytuacjach z pomocą przychodzą nam akcesoria do aparatów słuchowych.

Dlaczego same aparaty nie wystarczają?

Można zapytać, dlaczego mając dobry telewizor dokupujemy kino domowe lub wyposażamy samochód w dodatkowe „gadżety”? Czynimy tak dla większego efektu - komfortu, wygody i bezpieczeństwa.

Podobnie jest z akcesoriami do aparatów słuchowych.

Przyjrzyjmy się rozumieniu mowy podczas oglądania telewizji. Niejednokrotnie słyszymy od naszych Pacjentów: „to tylko do telewizji”. Prawda jest taka, że „to tylko” bywa często „aż”. Dlaczego?

Ponieważ:

  • mowa z telewizora jest przetworzona
  • inaczej rozchodzi się dźwięk w różnej wielkości pomieszczeniach, z różnym pogłosem
  • dziennikarze nie zawsze mówią wyraźnie, a filmy czytane przez lektora z oryginałem w tle to prawdziwa gimnastyka dla uszu
  • często oprócz telewizora w otoczeniu są inne dźwięki, np. brzęk zmywanych w kuchni naczyń
  • aparaty słuchowe zapewniają najlepszy komfort rozumienia mowy w odległości do 1 m

Dlatego w rozmowie zawsze dopytujemy naszych Pacjentów:

Ø  W jakiej odległości siedzą od telewizora?

Ø  Co lubią oglądać?

Ø  Jak dużo czasu spędzają przed telewizorem?

Ø  Z kim najczęściej oglądają TV?

Gdy aparaty słuchowe nie zapewniają optymalnego komfortu słyszenia i rozumienia, rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w dodatkowe akcesorium przeznaczone do konkretnego celu. Oglądanie telewizji, czy chociażby oglądnie filmów na różnych platformach, bywa często ważnym elementem życia codziennego. Wielu naszych Pacjentów, dzięki zastosowaniu odpowiedniego akcesorium do telewizora, znacznie polepszyło sobie komfort odbioru dźwięku z telewizora i polecają ów zakup innym.

Uczestnicząc w konferencjach lub wykładach - pomimo noszenia aparatów słuchowych, zwłaszcza w pomieszczeniach trudnych akustycznie (duża sala, pogłos), można czasem nie uzyskiwać zadowalających efektów w słyszeniu. Czy jest na to sposób?

Z pomocą przychodzą tu Systemy Wspomagania Słyszenia - FM. System FM składa się z nadajnika i odbiornika. Nadajnik to zdalny mikrofon, który umieszcza się przy osobie, która do nas mówi, lub innym źródle dźwięku - np. przypinając mikrofon do ubrania wykładowcy, rodzica, lub ustawiając go na stole czy przy telewizorze, natomiast odbiornik połączony jest z aparatami słuchowymi lub implantami ślimakowymi. Dzisiejsze systemy FM mają wiele funkcji, w tym również łączenie się z telefonem komórkowym, dzięki czemu ułatwiają ich użytkownikom rozmowę przez telefon.

Łączenie z telefonem bez potrzeby użycia rąk zapewniają również dzisiejsze aparaty słuchowe, które wyposażone są w łącze Bluetooth. W sytuacji, gdy aparaty nie posiadają takiego łącza, a nie chcemy inwestować w systemy FM, istnieją inne, często tańsze rozwiązania, które mogą być sparowane zarówno z telefonem, jak i z komputerem lub tabletem.

Łącze Bluetooth w aparatach słuchowych umożliwia także słuchanie ulubionej muzyki bezpośrednio w aparatach i sterowanie aparatami za pomocą aplikacji w smartfonie.

Wspominając o aplikacjach warto wiedzieć, że mogą mieć one szerokie zastosowanie - od regulacji głośności, zmiany barwy dźwięku lub kierunku słuchania w aparatach słuchowych, po informowanie użytkownika o stanie naładowania konkretnego akcesorium.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy nie chcemy lub nie możemy korzystać z aplikacji w telefonie, a potrzebujemy dyskretnie zwiększyć głośność w aparatach słuchowych lub zmienić program słuchania.

Na to też mamy rozwiązanie w postaci dyskretnego małego pilota, który nie tylko zmieści się w każdej kieszeni, ale który można przypiąć do kluczy jako breloczek lub zawiesić za pomocą smyczy na szyi.

Zaleca się, aby aparaty słuchowe były zdejmowane na noc, a w przypadku aparatów ładowalnych jest to wręcz konieczność – muszą naładować się w nocy w ładowarce, by były gotowe do pracy przez cały kolejny dzień. Zdarza się też, że ubytek słuchu jest tak głęboki, że pomimo noszenia aparatów słuchowych pewne dźwięki nadal nie są słyszalne. Jak w tych sytuacjach usłyszeć dzwonek do drzwi lub alarm, jak zadbać o swój komfort, a także o bezpieczeństwo własne i podopiecznych, np. dziecka osoby niedosłyszącej?

Na to dzisiejsza technika również ma rozwiązania - są nimi np. urządzenia systemu Visit firmy Bellman&Symfon.

Wśród nich są czujniki, które reagują na zdarzenia w domu, oraz sygnalizatory, które wzmocnionym dźwiękiem, silnym światłem stroboskopowym i/lub wibracjami informują osobę niedosłyszącą o tym, że:

Ø  Ktoś zadzwonił do mieszkania (czujnik dzwonka do drzwi)

Ø  Ktoś wszedł do mieszkania lub podopieczny wstał z łóżka (mata kontaktowa)

Ø  Dziecko płacze (czujnik płaczu dziecka)

Ø  Dzwoni telefon, przyszedł sms (czujniki telefonu stacjonarnego lub komórkowego)

Ø  Ktoś otworzył okno (czujnik magnetyczny)

Ø  W pomieszczeniu pojawił się dym (czujnik dymu)

Sygnalizator może być:

Ø  zawieszony w dowolnym widocznym miejscu w mieszkaniu (sygnalizacja dźwiękiem, światłem)

Ø  umieszczony pod poduszką w łóżku (sygnalizacja wibracjami)

Ø  przypięty do ubrania lub noszony na nadgarstku w formie zegarka (sygnalizacja wibracjami)

Świetnym rozwiązaniem na czas snu jest budzik alarmowy, który silnym światłem, dźwiękiem i wibracjami z umieszczonej w łóżku poduszki wibracyjnej budzi osobę niedosłyszącą o żądanej porze. Do zegara można podpiąć także różne czujniki (np. płaczu dziecka, dzwonka do drzwi, dymu) więc nie mając na uszach aparatów zostaniemy obudzeni także wtedy, gdy zadziała którykolwiek z czujników alarmowych zainstalowanych w naszym domu.

Mnogość sytuacji i rozwiązań. Co łączy poszczególne akcesoria?

Wszystkie akcesoria łączy prostota podłączenia i użytkowania, jak również to, że wspomagając pracę aparatów słuchowych akcesoria czynią życie użytkownika aparatów słuchowych łatwiejszym, bezpieczniejszym i przyjemniejszym.

Aparaty słuchowe pomagają dbać o prawidłową pracę mózgu, zapewniając mu dostęp do świata dźwięków, a co za tym idzie, do tak potrzebnej mózgowi stymulacji. Spowalnia to procesy odpowiadające za rozwój demencji i sprawia, że dłużej pozostajemy aktywni i samodzielni. Dodatkowe akcesoria wspomagające słyszenie wynoszą komfort użytkowania aparatów słuchowych na wyższy poziom, dając ich użytkownikowi pełne zadowolenie z aparatów słuchowych, a tym samym lepszą jakość życia.

Na pytanie jakiego akcesorium potrzebujemy w konkretnej sytuacji życiowej z przyjemnością odpowiedzą nasi protetycy słuchu we wszystkich placówkach Audiofon w kraju. Naszą rolą jest „Pomagać Słyszeć Lepiej”, a dzięki akcesoriom do aparatów słuchowych zadanie to możemy wypełniać jeszcze skuteczniej!

Autor: Anna Rutkowska 


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.