Niewidoczne aparaty słuchowe

Kiedy pojawiają się problemy ze słuchem i potrzeba założenia aparatów słuchowych, pojawia się pytanie - jakie wybrać? Oczywiście najważniejsze jest, aby pomagały na co dzień i ułatwiały kontakt z otoczeniem, jednak dla wielu osób liczy się również dyskrecja. Nierzadko osoby, które nie miały jeszcze kontaktu z aparatami słuchowymi, są negatywnie do nich nastawione, ponieważ wyobrażają sobie dawne, duże i toporne urządzenia, które widać na pierwszy rzut oka. Dzięki postępowi technologii i miniaturyzacji dostępne są obecnie rozwiązania, które są praktycznie niewidoczne, a jednocześnie świetnie spełniają swoje funkcje.

Aparaty słuchowe wewnątrzkanałowe (CIC)

Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które są aktywne, sprawne manualnie i gotowe dbać o aparaty codziennie po ich użyciu, a którym zależy przede wszystkim na maksymalnej dyskrecji. Takie aparaty są całkowicie schowane w przewodzie słuchowym, a do ich wyjmowania z ucha służy specjalnie przeznaczona do tego żyłka zakończona kulką. Urządzenia te najczęściej są na tyle małe, że trudno zauważyć je nawet wtedy, gdy ktoś patrzy z boku. Wykonywane są one na wymiar ucha i po wcześniejszej ocenie przewodu słuchowego wykonywane są indywidualnie dla danego pacjenta. Przy wyborze aparatów wewnątrzkanałowych należy wziąć pod uwagę to, że przez swoje miniaturowe rozmiary najczęściej nie mają regulacji na obudowie. Nie jest to jednak problemem, bo większość dostępnych aparatów ma możliwość sterowania nimi za pomocą specjalistycznych pilotów czy aplikacji na telefon.

Aparaty wewnątrzuszne (ITE)

Urządzenia te są nieco większe od wewnątrzkanałowych i wypełniają część lub całą małżowinę uszną. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą mieć aparatów za uchem, a jednocześnie chcą mieć dostęp do regulacji na obudowie aparatów, którą niektóre modele posiadają. Zaletą tych aparatów jest też często to, że posiadają większą baterię, co pozwala na ich dłuższą pracę, niż w przypadku aparatów CIC. Urządzenia te są też nieco łatwiejsze w obsłudze, gdyż posiadają większe elementy, dzięki czemu nie jest przeszkodą, aby korzystała z nich osoba o mniejszych zdolnościach manualnych. Aparaty wewnątrzuszne są też dobrym rozwiązaniem dla osób korzystających jednocześnie z okularów, ponieważ nie kolidują wtedy z zausznikami.

Aparaty słuchowe ze słuchawką w uchu (RIC)

Zdarza się, że nie do każdego typu ubytku można zastosować wyżej wymienione rozwiązania, dlatego stworzono aparaty słuchowe, których obudowa jest bardzo małych rozmiarów, jednak znajduje się za uchem, skąd cieniutkim, nierzucającym się w oczy przewodem, dźwięk prowadzony jest do słuchawki umieszczonej we wkładce znajdującej się w przewodzie słuchowym. Dzięki temu rozwiązaniu można zastosować aparaty o odpowiednim wzmocnieniu w naprawdę małej i niewidocznej obudowie - najmniejsze mają jedynie 22 mm! Dodatkowo można wybrać kolor obudowy spośród naprawdę dużej gamy, aby dobrać go do koloru włosów czy skóry. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na dyskrecji, a jednocześnie z jakichś powodów nie chcą lub nie mogą używać aparatów umieszczonych w całości w uchu. Sterowanie takimi aparatami jest możliwe dzięki dodatkowym urządzeniom, aplikacji w telefonie lub za pomocą przycisków na obudowie.

Wiele możliwości

Rynek aparatów słuchowych cały czas się zmienia i ewoluuje, dzięki czemu z czasem pojawiają się coraz to nowsze i mniejsze rozwiązania. W dzisiejszych czasach jest naprawdę wiele możliwości, aby poprawić swój komfort słyszenia w praktycznie niewidoczny dla osób postronnych sposób. Ważne, aby przy doborze aparatów dzielić się swoimi spostrzeżeniami i oczekiwaniami w tej kwestii z protetykiem, który z pewnością po ich wysłuchaniu znajdzie rozwiązanie, które zostanie uszyte na miarę i pozwoli w pełni korzystać z dobrodziejstw dzisiejszej technologii.

Autor: Sara Głuszko


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.