Jak dbać o aparaty słuchowe?

Aparaty słuchowe to urządzenia, które mają za zadanie służyć codziennej poprawie komfortu i jakości życia - dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio o nie dbać. Pielęgnacja aparatów słuchowych jest niezwykle ważna dla ich prawidłowego funkcjonowania. Z pewnością każdy z użytkowników chciałby, aby jego aparaty służyły mu jak najdłużej, lecz aby tak się stało, konieczna jest ich odpowiednia konserwacja.

Osuszanie

Podczas użytkowania aparatów słuchowych narażone są one na działanie wilgoci (potu), dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio je osuszać. Niezależnie od rodzaju aparatów, powinno się je osuszać codziennie, aby przedłużyć ich żywotność i funkcjonalność. Zawilgocone aparaty nie działają bowiem poprawnie, co wpływa na jakość słyszenia i żywotność baterii. Ważne jest, aby osuszając aparaty nie narażać ich na wysokie temperatury, ponieważ może ona uszkodzić elektronikę tych urządzeń. Dlatego nie wolno osuszać aparatów na grzejnikach lub w piekarnikach.
Do osuszania aparatów zalecane są dwa sposoby:

 • kapsułki osuszające, których używamy wraz z zakręcanym pojemnikiem. Osuszanie takie polega na przechowywaniu aparatów słuchowych wraz z kapsułką w pojemniku, zawsze gdy aparaty nie są używane, np. w nocy. Kapsułki pochłaniając wilgoć po pewnym czasie zmieniają kolor i wtedy należy je wymienić na nowe.
 • osuszacz UV, który jest urządzeniem elektronicznym, jednocześnie osusza oraz czyści aparaty słuchowe z drobnoustrojów, bakterii i grzybów. Urządzenie to działa szybciej niż tradycyjne kapsułki i właściwie już po 30 minutach w osuszaczu aparaty znów są gotowe do użycia.

Pielęgnacja a rodzaj aparatów

Po zakupie aparatów słuchowych protetyk słuchu z pewnością zaleci odpowiednie środki czyszczące pomagające utrzymać wkładki i aparaty w należytym stanie. Zawartość zestawu pielęgnacyjnego i sposób użycia zależeć będą od typu posiadanych aparatów:

 • aparaty zauszne (BTE) z wkładką uszną
 • aparaty wewnątrzkanałowe i wewnątrzuszne (CIC, ITE)
 • aparaty zauszne ze słuchawką w uchu (RIC/RITE)

Pielęgnacja aparatów zausznych

Aparat zauszny składa się z elektroniki w obudowie umieszczanej za uchem, wkładki usznej zlokalizowanej w uchu oraz dźwiękowodu, który łączy obie części.

Każdorazowo po zdjęciu aparatów słuchowych należy je dokładnie obejrzeć i usunąć zanieczyszczenia, używając do tego specjalnych chusteczek nasączonych odpowiednim środkiem, lub miękkiej ściereczki, np. z mikrofibry. Dodatkowo do czyszczenia można użyć przeznaczonej do tego szczoteczki. Aby w pełni cieszyć się z dobrego słyszenia należy regularnie sprawdzać stan dźwiękowodu. Powinien być on miękki i elastyczny, gdyż znacząco wpływa to na jakość dźwięku. Jeśli wężyk jest twardy i pożółkły można go wymienić samodzielnie, lub zgłosić się z tym do protetyka.

Czyszczenie wkładek

W przypadku zanieczyszczenia wkładek usznych, należy odłączyć wężyk z wkładką od rożka z aparatem słuchowym. Do pielęgnacji wkładek potrzebny jest zestaw do ich czyszczenia składający się z pojemnika na roztwór, tabletek czyszczących oraz gruszki do przedmuchiwania.
Wkładki umieszcza się w roztworze letniej wody z rozpuszczoną tabletką czyszczącą i trzyma je w nim ok 15-30 min., w zależności od intensywności zabrudzenia. Po wyjęciu wkładek z pojemnika należy dokładnie wypłukać je pod bieżącą wodą, a następnie osuszyć ręcznikiem papierowym i energicznie przedmuchać wszystkie wloty załączoną do zestawu gruszką. Ważne jest aby wykonać tę ostatnią czynność bardzo dokładnie, aby w wężykach lub wkładkach nie została woda. Tak przygotowane wkładki można ponownie połączyć z aparatami słuchowymi.


Pielęgnacja aparatów słuchowych wewnątrzusznych i wewnątrzkanałowych

Całość aparatu w tym wypadku znajduje się w uchu lub schowana jest w przewodzie słuchowym.
Po zdjęciu aparatów z uszu należy wyczyścić je z wierzchu z woskowiny za pomocą specjalnych chusteczek, lub miękkiej szmatki. Następnie należy dokładnie obejrzeć aparat i w przypadku zabrudzeń usunąć je za pomocą szczoteczki do czyszczenia aparatów, lub specjalnych wyciorków. W przypadku aparatów wewnątrzusznych bardzo ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan filtra, który ma za zadanie zabezpieczać aparaty przed dostaniem się woskowiny i potu do słuchawki. Filtry należy regularnie wymieniać – optymalnie co 7-10 dni, a w przypadku bardzo dużego wydzielania woskowiny częściej.

Pielęgnacja aparatów zausznych ze słuchawką w uchu

Urządzenie to składa się z aparatu słuchowego znajdującego się za uchem, przewodu doprowadzającego dźwięk oraz słuchawki umieszczonej we wkładce usznej.
Całość aparatów należy czyścić za pomocą przeznaczonej do tego chusteczki lub miękkiej szmatki, natomiast wkładki wraz ze słuchawkami analogicznie jak w aparatach wewnątrzusznych i wewnątrzkanałowych. W tym wypadku również bardzo ważna jest regularna wymiana filtra. W razie wątpliwości można skorzystać z pomocy swojego protetyka słuchu.

Baterie

Korzystając z aparatów słuchowych niezwykle ważne jest, aby używać odpowiednich do tych urządzeń baterii. Przy zakupie baterii należy zwrócić uwagę, czy na pewno są one cynkowo-powietrzne oraz czy dobrany został właściwy rozmiar do używanych aparatów słuchowych. Przed założeniem baterii należy odkleić z niej zabezpieczający ją plasterek i odczekać ok. 1 minuty, aby bateria „pooddychała”. Po tym czasie można bezpiecznie założyć baterię i cieszyć się z użytkowania aparatów. Baterie w aparatach słuchowych w zależności od rodzaju użytej baterii, typu aparatu i wielkości ubytku słuchu wytrzymują przeciętnie od 3 do 10 dni, a największe z nich nawet do 20 dni. Gdy aparaty słuchowe nie są używane należy zawsze otwierać komory i wyjmować z nich baterię, aby zapobiec korozji i zawilgoceniu. Istnieją modele aparatów z wbudowanymi akumulatorkami, które należy ładować, a nie wymieniać. W tym przypadku bardzo ważne jest, aby nie rozładowywać ich do końca, ponieważ skraca to ich żywotność. W momencie kiedy poziom ich naładowania jest niski, należy podłączyć aparaty do ładowania.

Praktyczne rady dotyczące pielęgnacji aparatów

 • Podczas stosowania kosmetyków typu lakier do włosów lub produkty do makijażu, ważne jest, aby chronić przed nimi aparaty, a najlepiej założyć je dopiero po użyciu tych kosmetyków.
 • Należy chronić aparaty przed zamoczeniem i zanieczyszczeniami, dlatego ważne jest, by zdjąć je i umieścić bezpiecznie w etui przed kąpielą lub pobytem w saunie czy na basenie.
 • podczas zakładania/zdejmowania aparatów lub wymiany baterii należy czynności te wykonać w bezpiecznym miejscu, np. na siedząco nad stołem nakrytym miękką tkaniną, aby w razie upadku aparaty nie uszkodziły się.
 • Niskie temperatury mogą wpływać na szybsze zużycie baterii, więc dobrze jest, gdy aparaty są chronione przed zimnem.
 • baterie do aparatów należy trzymać zawsze w firmowym opakowaniu z nienaruszoną naklejką zabezpieczającą i sprawdzać termin ich przydatności.
 • Przed założeniem aparatu należy zadbać o to, aby uszy i aparaty były czyste i suche.
 • Gdy aparaty słuchowe są nieużywane, należy otwierać komory baterii i umieszczać aparaty w osuszaczu.

Autor: Sara Głuszko


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.