Aparaty słuchowe - fakty i mity

Na przestrzeni lat daje się zauważyć wzrost liczby osób zmagających się z niedosłuchem. Jednak duża część z nich, z różnych powodów, nie decyduje się na użytkowanie aparatów słuchowych, choć mogłyby one znacząco pomóc w rozwiązaniu problemu niedosłyszenia i tym samym w powrocie do świata dźwięków.

Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzialne za to są nadal powszechnie pokutujące stereotypy i przekonania z przeszłości. Często pierwszym wyobrażeniem na temat aparatów słuchowych jest to, że są duże i widoczne. Pokutuje także przekonanie, że użytkowanie aparatów jest trudne. Spotyka się także obawy, że w aparatach dźwięk brzmi nienaturalnie lub po prostu źle w nich słychać.

Czy tak jest w istocie?

W ostatniej dekadzie rynek aparatów słuchowych przeszedł kolejną, znaczącą transformację, zarówno pod względem funkcjonalności aparatów, jak i ich wyglądu.

Kilka najważniejszych zmian to przede wszystkim wielkość urządzeń - dzisiejsze aparaty słuchowe są praktycznie niewidoczne - aparaty wewnątrzkanałowe schowane są w przewodzie słuchowym, a zauszne są tak małe, że trzeba się przyjrzeć, by dostrzec je za uchem ich użytkownika.
Kolejną nowinką jest możliwość bezprzewodowej łączności - aparaty można bezprzewodowo połączyć z telefonem lub telewizorem i słyszeć dźwięk z tych urządzeń transmitowany bezpośrednio w aparatach. Można zatem prowadzić rozmowy telefoniczne w aparatach tak, jak gdyby aparaty były bezprzewodowymi słuchawkami, tak powszechnymi dziś w użyciu wśród osób słyszących prawidłowo.

Również jakość słyszenia przeszła na kolejny poziom techniczny, a to za sprawą zastosowanych w aparatach dodatkowych systemów, zapewniających większy komfort w odbiorze dźwięków i szersze możliwości regulacji dźwięku przez protetyka oraz przez samego pacjenta, np. za pomocą pilota czy aplikacji na telefon. Dzięki nim pacjent sam decyduje o ustawieniach, które samodzielnie wybiera jako dla siebie najlepsze.

Zanim jednak osiągnięto taki postęp technologiczny, wokół aparatów niepotrzebnie narosło wiele mitów i niezasłużonych opinii. Czas by je skorygować:

Mity na temat aparatów słuchowych

1.       Aparaty słuchowe są duże i widoczne, a ich noszenie jest krępujące - MIT

W dobie dzisiejszej technologii i postępującej miniaturyzacji aparaty słuchowe mogą być naprawdę małe. Oprócz oczekiwań pacjenta, o wielkości aparatu decydują przede wszystkim ubytek słuchu oraz warunki anatomiczne ucha. To one ostatecznie determinują możliwość wykonania często wskazywanego w pierwszej kolejności przez pacjentów aparatu CIC, który chowa się w kanale słuchowym. Jeśli warunki audiologiczne, anatomiczne lub wreszcie manualne nie pozwalają na wykonanie takiego aparatu - nie ma zmartwienia! Aparaty zauszne mają bowiem wiele zalet, których brakuje aparatom wewnątrzkanałowym – mają one kierunkowe systemy mikrofonowe, pozwalające wydobywać mowę z hałasu, mają anteny do bezprzewodowej komunikacji, a nawet moduł Bluetooth pozwalający na łączenie się aparatów z telefonem czy komputerem. Aparaty zauszne są łatwiejsze w obsłudze i mogą występować w wersji ładowalnej. Dla maksymalnej miniaturyzacji stosuje się w nich często zewnętrzną słuchawkę, umieszczaną nie bezpośrednio w aparacie, a w uchu. Dzięki temu używanie aparatów zausznych jest także bezproblemowe nawet dla osób noszących okulary, a same aparaty dyskretnie chowają się za uchem. Zawsze poza tym warto zadać sobie pytanie, co jest bardziej krępujące  - czy ciągłe dopytywanie i proszenie o powtórzenie, a nawet przekręcanie czyichś słów, czy użytkowanie niemalże niewidocznych aparatów?

2.       Aparaty słuchowe to oznaka starości - MIT

Problemy ze słuchem zdarzają się u osób w coraz młodszym wieku. Bywa, że niedosłuch pojawia się już od urodzenia i aparaty słuchowe noszone są nawet przez niemowlęta. Coraz częściej niedosłuch pojawia się u młodych, aktywnych zawodowo osób, które np. pracują w hałasie, lub mają hobby, przez które przebywają długotrwale w głośnym otoczeniu. To prawda, że wraz z wiekiem ryzyko pogorszenia słyszenia rośnie, jednak nie zdarza się tylko u osób w podeszłym wieku. Wiele młodych ludzi decyduje się na zakup aparatów, aby ubytek nie wpływał negatywnie na ich życie i by mogli żyć bez ograniczeń wynikających z utrudnionych kontaktów z otoczeniem.

3.       Aparaty słuchowe przydadzą się dopiero wtedy, gdy już całkiem nie będzie się słyszało - MIT

Im wcześniej ubytek słuchu zacznie być korygowany, tym lepsze efekty w jego rehabilitacji będzie można uzyskać. Za słyszenie nie są odpowiedzialne tylko uszy, ale to przede wszystkim mózg gra w procesie słyszenia największą rolę. Jeśli zbyt długo czekamy z podjęciem decyzji o wspieraniu go aparatami, mózg, który nie otrzymuje odpowiedniej ilości bodźców, może zacząć tracić zdolność przetwarzania i rozpoznawania mowy, co jest niestety procesem nieodwracalnym. Dlatego im wcześniej uda się zareagować, tym większa szansa na uzyskanie naprawdę zadowalających efektów.

4.       Aparaty słuchowe piszczą i szumią – MIT

Dzisiejsza technologia pozwala na redukcję nieprzyjemnych dla ucha dźwięków za pomocą różnych systemów redukcji hałasu, sprzężeń czy szumu wiatru. Oczywiście zdarzyć się może, że aparat zapiszczy, jednak wtedy powodem najpewniej będzie np. uszkodzona wkładka, pęknięty wężyk, zbyt luźna obudowa, czyli fizyczne elementy dopasowania aparatu, co protetyk jest w stanie łatwo zdiagnozować i w większości przypadków naprawić na miejscu.

5.       Aparaty słuchowe pogarszają słuch - MIT

Aparaty słuchowe nie tylko nie pogarszają słuchu, ale wręcz spowalniają procesy dalszej deprywacji, czyli odcięcia mózgu od tak potrzebnej mu stymulacji. Regularne używanie tych urządzeń pobudza komórki słuchowe do pracy, dzięki czemu efekty protezowania słuchu dotyczą nie tylko samego słuchu, ale również szybszej reakcji na bodźce (np. na dzwoniący telefon, dzwonek do drzwi, czy wołanie z innego pomieszczenia), a także stymulacji pamięci. Należy jednak zaznaczyć, że dotyczy to używania aparatów słuchowych, a więc urządzeń dobranych i dopasowanych do ubytku słuchu przez specjalistę w salonach protetyki słuchu, a nie uniwersalnych wzmacniaczy z gazetek czy supermarketu, których stosowanie może de facto uszkodzić słuch.

Fakty na temat aparatów słuchowych

1.       Z aparatów słuchowych mogą korzystać osoby w każdym wieku - FAKT

Stosuje się je zarówno u małych dzieci, młodzieży, jak i osób w podeszłym wieku.

2.       Aparatów słuchowych można używać niezależnie od stylu życia - FAKT

Nie trzeba rezygnować z dotychczasowych hobby czy pasji, gdyż w ofercie są aparaty w wysokim stopniu zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak np. woda czy pył.

3.       Aparaty słuchowe nie leczą ubytku słuchu -- FAKT

To prawda, aparaty nie przywracają słuchu, ale pomagają znacznie lepiej słyszeć i rozumieć to, co mówią osoby w otoczeniu czy lektor w telewizji, oraz szybciej reagować na sygnały ostrzegawcze lub powiadomienia, takie jak dzwonek telefonu lub do drzwi.

4.       Aparaty słuchowe są łatwe w obsłudze - FAKT

Dzięki nowoczesnej technologii w większości modeli nie ma potrzeby niczego regulować, gdyż aparaty same dostosowują się do sytuacji, w której znajduje się ich użytkownik. Dodatkowo możliwość nabycia ładowalnych modeli ułatwia użytkowanie, gdyż nie trzeba wymieniać w takich aparatach baterii.

5.       Aparaty słuchowe pomagają wrócić do dawnych aktywności - FAKT

Dzięki ponownemu słyszeniu można znów bez stresu spotkać się z rodziną czy znajomymi bez obawy, że coś zostanie przez nas źle zrozumiane lub narazimy się na śmieszność.

6.       Aparaty słuchowe przywracają pewność siebie - FAKT

Aparaty dają możliwość samodzielnego załatwiania takich spraw jak wizyta u lekarza, w banku czy w sklepie, gdyż nie potrzeba już „tłumacza” tego, co mówią do nas inni.

7.       Aparaty słuchowe zapewniają poczucie bezpieczeństwa - FAKT

Podczas spaceru czy przy przechodzeniu przez ruchliwą ulicę nie ma obawy, że nie usłyszymy sygnałów alarmowych lub nadjeżdżającego pojazdu.

8.       Aparaty słuchowe mogą służyć jako zestaw słuchawkowy - FAKT

Wiele dostępnych na rynku modeli aparatów ma możliwość bezprzewodowego połączenia się z różnymi urządzeniami audio lub telefonem poprzez Bluetooth, dzięki czemu można z nich korzystać jak z bezprzewodowych słuchawek.

9.       Aparaty słuchowe można ładować - FAKT

Ta kwestia pojawia się coraz częściej wśród pacjentów – wiele modeli aparatów słuchowych można ładować, a ich czas pracy pozwala na swobodne użytkowanie aparatów przez cały długi dzień.

10.   Aparaty słuchowe można zakupić w Abonamencie Opieki - FAKT

Istnieje możliwość zakupu aparatów w abonamencie, dzięki czemu wydając stałą miesięczną kwotę pacjent ma zapewnione nie tylko wysokiej jakości aparaty, ale także wszystko, czego potrzebuje do użytkowania aparatów przez całe 5 lat!

Nie są to jedyne fakty i mity na temat aparatów słuchowych, jednak jedne z najczęściej spotykanych. Jeśli jest potrzeba zasięgnięcia dodatkowych informacji zapraszamy do gabinetów Audiofon w całym kraju, gdzie doświadczeni protetycy słuchu pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości i dobrać odpowiednie urządzenia oraz indywidualnie dopasować je pod względem potrzeb estetycznych, audiologicznych i manualnych użytkownika, tak by ich obsługa nie sprawiała mu żadnych trudności.

Autor: Sara Głuszko

 


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.