Aparaty słuchowe na baterie vs aparaty ładowalne - które wybrać?

Przy wyborze aparatów słuchowych często rozważany jest także sposób ich zasilania. Pojawia się wtedy pytanie - które rozwiązanie wybrać, co będzie praktyczniejsze? Podobnie jak w wielu innych przypadkach, do sprawy należy podejść indywidualnie i zastanowić się jak często używane są aparaty słuchowe, jaka jest sprawność manualna użytkownika i jakie są jego dotychczasowe przyzwyczajenia

W dzisiejszych czasach niezwykle powszechne są urządzenia wymagające od użytkownika codziennego ich ładowania, takie jak telefon, zegarek lub tablet. Wybór aparatów zasilanych ładowalnymi akumulatorami może być w tej sytuacji dla wielu osób całkowicie naturalny.

W samej obsłudze aparaty ładowalne nie będą różnić się od innych sprzętów, które codziennie podłączamy do ładowarki. Co więcej, nie będzie także potrzeby pamiętania o systematycznym zakupie baterii, ani stresu związanego z rozładowaniem się baterii w najmniej odpowiednim momencie. Także sam proces wymiany baterii, który osobom z ograniczoną sprawnością manualną może nastręczać trudności, nie będzie stanowił już problemu.

Aparaty na baterie

Aparaty na baterie zasilane są jednorazowymi ogniwami cynkowo-powietrznymi w różnych rozmiarach, zwyczajowo przez producentów oznaczanych symbolami: 675, 13, 312 i 10.  Czas pracy takich baterii zależy przede wszystkim od ich pojemności, ale także od głębokości ubytku słuchu użytkownika aparatu, czasu użytkowania aparatu w ciągu dnia, głośności otoczenia, w którym jest on używany, a nawet od wilgotności i temperatury otoczenia oraz wysokości, na jakiej znajduje się użytkownik aparatu.

Poniżej przedstawione są przeciętne czasy pracy dla poszczególnych rozmiarów baterii:

Rozmiar baterii Żywotność baterii w dniach
10 3-7
312 3-10
13 6-14
675 9-20

Decydując się na zakup aparatów zasilanych bateriami trzeba liczyć się z dodatkowymi miesięcznymi kosztami obsługi aparatów. Dodatkowo należy zwracać uwagę na termin przydatności baterii - gdy zaopatrzymy się w większą ich liczbę możemy łatwo ten termin przekroczyć, a wtedy baterie mogą działać krócej lub wręcz nie nadawać się do użytku.

Kolejnym czynnikiem jest konieczność pamiętania o regularnym zakupie baterii, bowiem gdy baterie się wyczerpią i nie mamy ich zapasu, nie ma możliwości uruchomienia urządzenia, a nowe baterie dostępne są zazwyczaj jedynie w specjalistycznych sklepach.

Z kolei zaletą aparatów bateryjnych jest niewątpliwie to, że w sytuacji rozładowania się baterii i posiadania zapasowej, można od razu wymienić baterię i natychmiast uruchomić urządzenie. Ładowanie akumulatora zajmuje natomiast trochę czasu, podczas którego użytkownik nie ma możliwości korzystania z aparatów.

Aparaty na baterie są zatem dobrym rozwiązaniem dla osób, które aparatów używają cały czas i nie mogą pozwolić sobie na jakąkolwiek przerwę na ich naładowanie.

Aparaty ładowalne

Najczęstszym ogniwem stosowanym we współczesnych aparatach ładowalnych jest akumulator litowo-jonowy, czyli taki, jaki występuje w telefonach czy tabletach. Pełne jego naładowanie zajmuje najczęściej 3-4 godziny, a czas pracy w pełni naładowanych aparatów wynosi w granicach 16-36 godzin, w zależności od takich czynników jak używanie łącza Bluetooth i streaming dźwięku z dodatkowych akcesoriów. Nie bez znaczenia jest także wielkość ubytku słuchu i otoczenie akustyczne – im jest ono głośniejsze, tym więcej energii zużywa procesor aparatu do skomplikowanej obróbki dźwięku.

Samo ładowanie aparatu jest bardzo proste, a w nowocześniejszych rozwiązaniach aparaty do stacji ładującej można wkładać w dowolny sposób, gdyż ładowanie odbywa się metodą indukcyjną.

Zaletą jest również mobilność ładowarek, ponieważ można je podpiąć do wielu źródeł zasilania, np. do gniazda ładowania w samochodzie czy do tzw. powerbanku. Niektóre modele mają nawet specjalne podstawki magazynujące energię i pozwalające np. zabrać ze sobą aparaty w miejsce, w którym dostęp do prądu jest ograniczony - pod namiot czy w góry.

Podsumowanie zalet aparatów ładowalnych:

·         Aparaty ładowalne to świetne rozwiązanie dla osób, które przyzwyczajone są do codziennego ładowania akcesoriów - aparaty odkłada się na noc do ładowarki, a rano gotowe są do użytku. Ważne jest, aby wyrobić w sobie taki nawyk, ponieważ całkowite rozładowanie akumulatorów jest dla nich bardzo niekorzystne i często prowadzi do ich uszkodzenia.

·         Również osoby, które mają pewne ograniczenia manualne, problemy ze wzrokiem, lub po prostu obawiają się wymiany baterii, powinny wziąć pod uwagę modele ładowalne, gdyż ich obsługa będzie dla nich łatwiejsza - aparaty odkłada się na ładowarkę i w niektórych rozwiązaniach nie ma znaczenia, w którą stronę aparat jest skierowany – naładuje się on indukcyjnie.

·         Kolejną grupą kandydatów do aparatów ładowalnych są osoby, które aktywnie spędzają czas lub pracują w trudnych warunkach i obawiają się o zawilgocenie czy zabrudzenie aparatów - ładowalne modele, bez komory baterii, są odporniejsze na zawilgocenie niż bateryjne ze względu na mniejszą liczbę szczelin i otworów w obudowie, przez które do wnętrza aparatów mogłyby dostawać się wilgoć i zabrudzenia.

·         Ładowalne aparaty to również rozwiązanie dla osób, które dbają o środowisko – ładowalność jest ekologiczna, ponieważ pozwala ograniczać ilość odpadów - jeden akumulator może zastąpić nawet 500 jednorazowych baterii! Dzięki temu rozwiązaniu dbamy o środowisko naturalne i przyszłość następnych pokoleń.

·         Dodatkowym atutem ładowalności jest brak kosztów ponoszonych przez użytkownika na zakup baterii - po prostu ich nie ma! Akumulator w porównaniu do baterii generuje oszczędności w skali kilkuletniego użytkowania nawet do 1500 zł na jeden aparat. Koszt zakupu niektórych modeli z tego samego poziomu technologicznego w wersji ładowalnej jest niższy lub podobny do ich odpowiedników na jednorazowe baterie.

Które rozwiązanie wybrać?

Aparaty ładowalne to nie tylko oszczędność, ale również wyeliminowanie problemu z utrzymywaniem zapasu baterii i ich częstą wymianą. Wybór optymalnego rozwiązania jest jednakże kwestią indywidualną, w której należy rozważyć wszystkie za i przeciw. W gabinetach Audiofon nasi wykwalifikowani protetycy słuchu pomogą dobrać odpowiednie rozwiązanie na podstawie wyniku badania oraz rozmowy z Pacjentem dotyczącej jego potrzeb, stylu życia, dotychczasowych doświadczeń i predyspozycji manualnych, tak by było ono najwygodniejsze w użytkowaniu, a także służyło Pacjentowi przez wiele długich lat.

Autor: Sara Głuszko


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.