Jak często należy badać słuch?

Od czasu do czasu słyszymy od naszych Pacjentów pytanie: „Jak często powinno się badać słuch”? Podobnie jak w przypadku wielu innych pytań,-odpowiedź brzmi „TO ZALEŻY” 😉

Słuch powinniśmy badać, gdy:

 • Jesteśmy narażeni na częste infekcje górnych dróg oddechowych
 • Przebywamy w hałasie
 • Mamy problemy ze słyszeniem i zrozumieniem mowy, np. ustawiamy głośniej odbiornik telewizyjny, prosimy o powtórzenie, znajomi zwracają nam uwagę, że przekręcamy wyrazy
 • Jesteśmy narażeni na długotrwały stres

To tylko kilka sytuacji, w których wskazane jest zbadanie słuchu, ale może być ich znacznie więcej. W dalszej części artykułu omówimy je szerzej.

Co ma na celu badanie słuchu?

Badanie słuchu sprawdza:

 • Czy Twoje uszy odbierają dźwięki prawidłowo
 • Jakie osiągasz zrozumienie mowy
 • W przypadku stwierdzenia niedosłuchu określa jego wielkość i rodzaj - czy jest to uszkodzenie trwałe (niedosłuch odbiorczy), czy nadaje się do leczenia (przewodzeniowy lub mieszany ubytek słuchu).

Jak długo trwa badanie słuchu?

Samo badanie słuchu jest całkowicie bezbolesne i trwa od 15 do 30 minut, w zależności od współpracy z osobą badaną.

Na wstępie, jeszcze przed badaniem, protetyk słuchu przeprowadza krótką rozmowę, aby dowiedzieć się, z jakimi problemami w słyszeniu mierzy się Pacjent i w jakich sytuacjach odczuwa dyskomfort w słyszeniu. Specjalista następnie wykonuje badanie audiometryczne, określające stopień słyszenia tonów prostych. Jeśli jest taka konieczność i techniczna możliwość, protetyk wykonuje dodatkowe badania:

 • Audiometrię mowy- dzięki której sprawdza poziom zrozumienia mowy
 • Audiometrię impedancyjną, tzw. tympanometrię - aby sprawdzić, czy błona bębenkowa prawidłowo się wychyla i czy funkcje ucha środkowego są zachowane
 • Badanie w wolnym polu- dzięki niemu można w przypadku niedosłuchu pokazać, jaki efekt osiągany jest przez Pacjenta w przymierzonych aparatach słuchowych.

Kiedy należy zgłosić się na badanie słuchu?

 • Zdarza się, że z różnych przyczyn medycznych problem ze słyszeniem pojawia się nagle, z dnia na dzień, co określane jest mianem „nagłej głuchoty”. Wtedy niezwykle ważne jest, aby nie zwlekać, ale jak najszybciej, najlepiej w ciągu 24 godzin, zgłosić się na ostry dyżur do specjalisty.
 • Również wtedy, gdy zauważasz lub inni zwracają Ci uwagę, że masz coraz większy problem ze zrozumieniem - nie odwlekaj wizyty u protetyka słuchu i zrób bezpłatne badanie słuchu.
 • Gdy często przebywasz w hałasie, koniecznie stosuj ochronniki słuchu lub wkładki przeciwhałasowe, a także badaj słuch przynajmniej raz w roku.
 • Podobnie w przypadku sytuacji stresujących - tu również warto badać się przynajmniej raz w roku. Często przewlekłemu stresowi towarzyszą szumy uszne. W tym wypadku nasi protetycy słuchu w ramach terapii szumów usznych zalecają m.in. specjalne ćwiczenia relaksacyjne. Po więcej informacji zgłoś się do któregokolwiek z naszych oddziałów w kraju lub zadzwoń na naszą bezpłatną infolinię 800 806 900.
 • Szumy uszne bardzo często występują wraz z ubytkiem słuchu - uważa się je często za jego następstwo. Jeśli odczuwasz w uszach irytujące dzwonienie lub inne dźwięki, których inni nie słyszą– zgłoś się na badanie słuchu.
 • Dopadają Cię częste infekcje górnych dróg oddechowych? Konsultuj je z lekarzem. Nieleczona infekcja może prowadzić do niedosłuchu. Po leczeniu zbadaj u nas bezpłatnie słuch.
 • Woskowina w uszach. Dbaj o higienę uszu, używaj profilaktycznie kropli rozpuszczających woskowinę. W przypadku uformowania się korka woskowinowego w uchu, jak najszybciej udaj się do lekarza laryngologa, gdyż długo zalegająca w uszach woskowina może być powodem infekcji, a te mogą powodować niedosłuch.
 • Jesteś już użytkownikiem aparatów słuchowych? Protetyk słuchu zaprosi Cię raz w roku na badanie kontrolne. Będzie przypominał Ci również o kontrolnych, bezpłatnych wizytach i przeglądach aparatów co 3-4 miesiące i jeśli okaże się, że jest taka potrzeba, wykona badanie słuchu szybciej, przed upływem roku.

”Lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

O ile niedosłuch przewodzeniowy pojawiający się podczas infekcji lub tymczasowej niedrożności trąbek słuchowych da się wyleczyć, to jeśli dojdzie do uszkodzenia ucha wewnętrznego - wtedy mamy do czynienia z niedosłuchem stałym (odbiorczym), którego leczenie nie przyniesie żadnego efektu. W takiej sytuacji jak najszybciej należy wdrożyć rehabilitację słuchu za pomocą aparatów słuchowych.

Aparaty nie wyleczą ubytku słuchu, ale skompensują go i przywrócą komfort słyszenia i rozumienia mowy w sytuacjach, w których do tej pory go brakowało. Pamiętaj też, że zdrowe funkcjonowanie Twojego słuchu, to zdrowe funkcjonowanie Twojego mózgu, bo to tam następuje rozpoznanie dźwięków i nadanie im znaczenia.

Uszy to ważne drzwi do świata dźwięków, jednak to mózg odpowiedzialny jest za słyszenie. Najnowsze badania wykazują, że brak rehabilitacji słuchu może prowadzić do depresji, a nawet do rozwoju demencji.

Dbaj zatem o siebie i SYSTEMATYCZNIE BADAJ SŁUCH.

Autor: Anna Rutkowska 


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.