Jak przygotować się do badania słuchu?

Słuch to jeden z najważniejszych narządów zmysłów. Jeśli będziemy o niego dbać, mamy szansę cieszyć się zdrowymi uszami i prawidłowym słyszeniem przez długie lata. Jak to osiągnąć i co może nam w tym pomóc?

Profilaktyka

Przysłowiowe „Lepiej zapobiegać niż leczyć” sprawdza się również w przypadku słuchu. Profilaktyczne badania słuchu pozwolą kontrolować jego stan i zareagować, nim będzie za późno.

Badanie słuchu jest prostą, nieinwazyjną metodą sprawdzenia poziomu słyszenia. W gabinecie audioprotetycznym wykonywane są różne czynności i testy diagnostyczne:

 • Otoskopowanie uszu. Jego celem jest wizualne sprawdzenie stanu przewodu słuchowego, jego drożności oraz ocena stanu błony bębenkowej.
 • W specjalnie przystosowanym pomieszczeniu (kabinie audiometrycznej) przeprowadzana są audiometria tonalna, badająca progi słyszenia (najcichsze dźwięki, które Pacjent jest w stanie usłyszeć) oraz słowna – sprawdzająca stopień rozumienia mowy.
 • Audiometria impedancyjna to szybki, obiektywny pomiar ciśnienia w uchu środkowym, napięcia błony bębenkowej oraz prawidłowości odruchów strzemiączkowych.
 • Próby stroikowe w prosty sposób badają przewodnictwo powietrzne i kostne, co pomaga określić rodzaj ubytku słuchu.

Wszystkie powyższe czynności pomagają zdiagnozować u pacjenta zarówno normę słyszenia, jak i wielkość ubytku słuchu lub podlegające leczeniu schorzenie. Na ich podstawie określane są również kierunki dalszego postępowania.

Kiedy zgłosić się na badanie słuchu?

Kontrola słuchu powinna być kwestią regularnej obserwacji. Każdy z nas przynajmniej raz w roku powinien zainteresować się stanem swojego słuchu.

Dodatkowo zawsze, kiedy odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości związane ze słyszeniem powinniśmy potraktować je jako sygnał do wizyty u protetyka słuchu. Pośród różnych objawów najbardziej niepokojące są:

 • nagłe pogorszenie słyszenia,
 • problemy ze zrozumieniem podczas rozmowy w domu, w pracy, w większym towarzystwie,
 • zwiększanie głośności telewizora, radia itp.,
 • brak komfortu słyszenia i rozumienia w teatrze, operze, w kościele,
 • szumy uszne.

Jak przygotować się do badania?

Badanie słuchu zazwyczaj jest bezpłatne i nie wymaga żadnych dodatkowych skierowań ani przygotowania. Obiektywnie pokaże, co się dzieje i jak dalej reagować. Aby jednak z badania był jak największy pożytek, staraj się zadbać o odpowiednie podejście:

 • Nastaw się pozytywnie. Badanie nie jest testem, w którym mamy jak najlepiej wypaść. Przystąpmy do niego bez stresu i niepotrzebnych emocji. Jakikolwiek będzie wynik – zrobimy pierwszy krok, aby sobie pomóc.
 • Przyjdź z bliską osobą. Zwiększy to komfort, poczucie bezpieczeństwa, a druga osoba pomoże w udzielaniu informacji o stanie słuchu, jak i podjęciu odpowiednich decyzji.
 • Zgromadź wcześniejszą dokumentację. Jeżeli wcześniej były już wykonywane badania słuchu warto zabrać wyniki na wizytę. Pozwoli to określić, jakie zmiany i w jakim czasie nastąpiły. Przydadzą się też epikryzy/ wypisy ze szpitala, jeśli miała miejsce hospitalizacja ze względów laryngologicznych.
 • Odpocznij przed badaniem. Człowiek wypoczęty lepiej słyszy i ma lepszą koncentrację. W dzień poprzedzający badanie warto też unikać hałaśliwego otoczenia, aby słuch miał szansę się zregenerować.
 • Zaufaj protetykowi słuchu. Dołoży on wszelkich starań, abyśmy czuli się dobrze. Dostosuje tempo badania do indywidualnych potrzeb Pacjenta, zrozumie nasze ograniczenia i problemy z pamięcią lub szybkością reagowania.
 • Przygotuj się na pytania protetyka słuchu. Przeprowadzi on krótki wywiad na temat Twojego słyszenia, dotychczasowych chorób uszu, pracy w hałasie, stanu Twego zdrowia. Dobrze jest pomyśleć o niepokojących dolegliwościach, sytuacjach, w których zdarza się niedosłyszeć lub nie rozumieć rozmówców. Sprawdź, co rodzina, znajomi i współpracownicy myślą o Twoim słuchu. Będą to bardzo ważne informacje, które pomogą lepiej dobrać najwłaściwsze rozwiązanie.

Co dalej?

W czasie wizyty w gabinecie audioprotetycznym zostaną Ci przekazane wszelkie informacje co do przebiegu badania, sposobu jego przeprowadzenia, oczekiwanych odpowiedzi. Na koniec otrzymamy wynik w postaci audiogramu lub/i tympanogramu, które zostaną omówione. Wskazane zostanie dalsze postępowanie:

 • w przypadku normy słuchu, czyli prawidłowego słyszenia, które nie stanowi problemu dla codziennego funkcjonowania, dobrze jest od razu umówić się na badanie kontrolne za rok,
 • niedosłuch przewodzeniowy i mieszany należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem laryngologiem i wprowadzić odpowiednie leczenie,
 • niedosłuchu odbiorczego, zwłaszcza trwającego dłuższy czas, nie można leczyć, ale tym bardziej nie wolno go lekceważyć. W gabinecie protetyki słuchu zostaną przedstawione rozwiązania, które pomogą uporać się z tym typem ubytku słuchu. Aparaty słuchowe dobrane na podstawie wyniku badań, rozmowy na temat potrzeb i oczekiwań są jedynym sposobem na zahamowanie zachodzącej w mózgu degradacji rozumienia mowy i wielką szansą na znaczącą poprawę jakości życia. Protetyk słuchu dobierze najlepsze rozwiązanie, dopasowane również do możliwości finansowych Pacjenta. Istnieje możliwość bezpłatnego wypożyczenia aparatów, aby sprawdzić ich działanie w ważnych dla użytkownika sytuacjach akustycznych.

Autor: Emilia Onofryjuk


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.