Jak przygotować się do badania słuchu?
Słuch to jeden z najważniejszych narządów zmysłów. Jeśli będziemy o niego dbać, mamy szansę cieszyć się zdrowymi uszami i prawidłowym słyszeniem przez długie lata. Jak to osiągnąć i co może nam w tym pomóc?
Profilaktyka
Przysłowiowe „Lepiej zapobiegać niż leczyć” sprawdza się również w przypadku słuchu. Profilaktyczne badania słuchu pozwolą kontrolować jego stan i zareagować, nim będzie za późno.
Badanie słuchu jest prostą, nieinwazyjną metodą sprawdzenia poziomu słyszenia. W gabinecie audioprotetycznym wykonywane są różne czynności i testy diagnostyczne:
- Otoskopowanie uszu. Jego celem jest wizualne sprawdzenie stanu przewodu słuchowego, jego drożności oraz ocena stanu błony bębenkowej.
- W specjalnie przystosowanym pomieszczeniu (kabinie audiometrycznej) przeprowadzana są audiometria tonalna, badająca progi słyszenia (najcichsze dźwięki, które Pacjent jest w stanie usłyszeć) oraz słowna – sprawdzająca stopień rozumienia mowy.
- Audiometria impedancyjna to szybki, obiektywny pomiar ciśnienia w uchu środkowym, napięcia błony bębenkowej oraz prawidłowości odruchów strzemiączkowych.
- Próby stroikowe w prosty sposób badają przewodnictwo powietrzne i kostne, co pomaga określić rodzaj ubytku słuchu.
Wszystkie powyższe czynności pomagają zdiagnozować u pacjenta zarówno normę słyszenia, jak i wielkość ubytku słuchu lub podlegające leczeniu schorzenie. Na ich podstawie określane są również kierunki dalszego postępowania.
Kiedy zgłosić się na badanie słuchu?
Kontrola słuchu powinna być kwestią regularnej obserwacji. Każdy z nas przynajmniej raz w roku powinien zainteresować się stanem swojego słuchu.
Dodatkowo zawsze, kiedy odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości związane ze słyszeniem powinniśmy potraktować je jako sygnał do wizyty u protetyka słuchu. Pośród różnych objawów najbardziej niepokojące są:
- nagłe pogorszenie słyszenia,
- problemy ze zrozumieniem podczas rozmowy w domu, w pracy, w większym towarzystwie,
- zwiększanie głośności telewizora, radia itp.,
- brak komfortu słyszenia i rozumienia w teatrze, operze, w kościele,
- szumy uszne.
Jak przygotować się do badania?
Badanie słuchu zazwyczaj jest bezpłatne i nie wymaga żadnych dodatkowych skierowań ani przygotowania. Obiektywnie pokaże, co się dzieje i jak dalej reagować. Aby jednak z badania był jak największy pożytek, staraj się zadbać o odpowiednie podejście:
- Nastaw się pozytywnie. Badanie nie jest testem, w którym mamy jak najlepiej wypaść. Przystąpmy do niego bez stresu i niepotrzebnych emocji. Jakikolwiek będzie wynik – zrobimy pierwszy krok, aby sobie pomóc.
- Przyjdź z bliską osobą. Zwiększy to komfort, poczucie bezpieczeństwa, a druga osoba pomoże w udzielaniu informacji o stanie słuchu, jak i podjęciu odpowiednich decyzji.
- Zgromadź wcześniejszą dokumentację. Jeżeli wcześniej były już wykonywane badania słuchu warto zabrać wyniki na wizytę. Pozwoli to określić, jakie zmiany i w jakim czasie nastąpiły. Przydadzą się też epikryzy/ wypisy ze szpitala, jeśli miała miejsce hospitalizacja ze względów laryngologicznych.
- Odpocznij przed badaniem. Człowiek wypoczęty lepiej słyszy i ma lepszą koncentrację. W dzień poprzedzający badanie warto też unikać hałaśliwego otoczenia, aby słuch miał szansę się zregenerować.
- Zaufaj protetykowi słuchu. Dołoży on wszelkich starań, abyśmy czuli się dobrze. Dostosuje tempo badania do indywidualnych potrzeb Pacjenta, zrozumie nasze ograniczenia i problemy z pamięcią lub szybkością reagowania.
- Przygotuj się na pytania protetyka słuchu. Przeprowadzi on krótki wywiad na temat Twojego słyszenia, dotychczasowych chorób uszu, pracy w hałasie, stanu Twego zdrowia. Dobrze jest pomyśleć o niepokojących dolegliwościach, sytuacjach, w których zdarza się niedosłyszeć lub nie rozumieć rozmówców. Sprawdź, co rodzina, znajomi i współpracownicy myślą o Twoim słuchu. Będą to bardzo ważne informacje, które pomogą lepiej dobrać najwłaściwsze rozwiązanie.
Co dalej?
W czasie wizyty w gabinecie audioprotetycznym zostaną Ci przekazane wszelkie informacje co do przebiegu badania, sposobu jego przeprowadzenia, oczekiwanych odpowiedzi. Na koniec otrzymamy wynik w postaci audiogramu lub/i tympanogramu, które zostaną omówione. Wskazane zostanie dalsze postępowanie:
- w przypadku normy słuchu, czyli prawidłowego słyszenia, które nie stanowi problemu dla codziennego funkcjonowania, dobrze jest od razu umówić się na badanie kontrolne za rok,
- niedosłuch przewodzeniowy i mieszany należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem laryngologiem i wprowadzić odpowiednie leczenie,
- niedosłuchu odbiorczego, zwłaszcza trwającego dłuższy czas, nie można leczyć, ale tym bardziej nie wolno go lekceważyć. W gabinecie protetyki słuchu zostaną przedstawione rozwiązania, które pomogą uporać się z tym typem ubytku słuchu. Aparaty słuchowe dobrane na podstawie wyniku badań, rozmowy na temat potrzeb i oczekiwań są jedynym sposobem na zahamowanie zachodzącej w mózgu degradacji rozumienia mowy i wielką szansą na znaczącą poprawę jakości życia. Protetyk słuchu dobierze najlepsze rozwiązanie, dopasowane również do możliwości finansowych Pacjenta. Istnieje możliwość bezpłatnego wypożyczenia aparatów, aby sprawdzić ich działanie w ważnych dla użytkownika sytuacjach akustycznych.
Autor: Emilia Onofryjuk