Nowoczesne aparaty słuchowe

Trąbka przykładana do ucha, małe pudełko zawieszone na szyi lub duży pałąk sterczący za uchem - tak kiedyś wyglądały urządzenia służące do poprawy słyszenia.

A jak jest dzisiaj?

Współczesne aparaty słuchowe to najczęściej miniaturowe urządzenia wyposażone w procesory komputerowe o ogromnej mocy obliczeniowej.

Ich zadaniem jest nie tylko wzmocnić dźwięk, ale także:

Ø  wyciszyć hałas

Ø  zredukować słyszenie nagłych, głośnych dźwięków

Ø  uczynić słyszenie komfortowym, nawet gdy wieje wiatr, lub gdy użytkownik znajduje się w pomieszczeniu z pogłosem

Ø  odpowiednio i szybko zareagować w sytuacji, gdy raptownie zmieni się otoczenie akustyczne – np. z głośnego na ciche.

Analogowe aparaty słuchowe sprzed 20 lat zapewniały wzmocnienie liniowe, co oznaczało, że zarówno hałas, jak i mowa wzmacniane były w takim samym stopniu. Użytkownicy takich aparatów, by słyszeć mowę, musieli akceptować głośne słyszenie wszystkiego w otoczeniu – np. przejeżdżającej ciężarówki czy kosiarki spalinowej u sąsiada.

Dzisiejsze aparaty słuchowe mają za zadanie wydobywać mowę z hałasu i w zależności od tego, jak sobie z tym zadaniem radzą i jakie dodatkowe funkcje posiadają, ich cena będzie zróżnicowana.

Również istotne jest to, z jakiego kierunku chcemy słyszeć. Czy prowadzimy spokojny tryb życia i potrzebujemy rozumieć swojego rozmówcę tylko z przodu, np. w sklepie lub u lekarza, czy też musimy słyszeć głosy rozmówców z różnych kierunków, jak np. na przyjęciu, w trakcie konferencji czy w klubie dyskusyjnym - gdy kilka osób mówi równocześnie w różnych miejscach pomieszczenia.

Nie bez znaczenia jest też to, na ile ważne dla użytkownika jest słuchanie muzyki, uczestniczenie w koncertach, oglądanie telewizji. Do tego służą specjalne programy słuchania dostępne w aparatach.

Ważne jest również, w jaki sposób użytkownik chce rozmawiać przez telefon:

Ø  trzymając go przy uchu, czy

Ø  bez użycia rąk – gdy telefon leży na stole lub jest w kieszeni, a użytkownik aparatów będzie mógł prowadzić swobodną konwersację.

Ważny jest też sposób zasilania aparatu słuchowego: czy ma być zasilany baterią, czy ma być ładowalny, zapewniając komfort i wygodę użytkowania oraz przyjazność dla środowiska?

Warto wiedzieć, że dzisiejsze aparaty słuchowe:

Ø  uczą się tego, jak użytkownik chce słyszeć na bazie doświadczeń i regulacji dokonywanych przez użytkownika w różnych sytuacjach dźwiękowych

Ø  same reagują na zmieniające się środowisko akustyczne, bez potrzeby ręcznego przełączania programów

Ø  łączą się z różnymi akcesoriami i aplikacjami.

To wszystko po to, by zapewnić użytkownikowi jeszcze lepszą jakość słyszenia i wpłynąć znacząco na wzrost jego poczucia pewności w kontaktach z otoczeniem i bezpieczeństwa, np. w ruchu ulicznym.

Z kolei dzięki aplikacjom można mieć wpływ na głośność aparatu słuchowego, kierunek słyszenia, czy nawet wyciszanie lub „podbijanie” konkretnych dźwięków.

Można także skontaktować się ze swoim protetykiem słuchu na odległość, np. podczas wyjazdu poza miejsce zamieszkania. Protetyk może zdalnie wyregulować aparaty bądź przesłać nowe ustawienia, a użytkownik jednym kliknięciem zaimportuje je do swoich aparatów słuchowych.

Dzięki dodatkowym akcesoriom można znacznie poprawić komfort słyszenia, oglądania telewizji, słuchania muzyki lub rozmów przez telefon.

Jeżeli aparaty słuchowe wyposażone są w łącze Bluetooth, można swobodnie rozmawiać przez telefon bez użycia rąk lub słuchać muzyki z telefonu lub komputera, bez potrzeby korzystania z dodatkowego akcesorium.

Jedno urządzenie - mnogość możliwości

Jeśli chcemy dopasować kolor obudowy aparatu pod kolor opraw okularowych lub włosów  -nic prostszego! Dzisiejsze aparaty słuchowe mają różne odcienie obudów i razem z protetykiem słuchu można dobrać taki, który najbardziej użytkownika usatysfakcjonuje.

Być może kiedyś widziałeś duże aparaty zauszne z grubym wężykiem i słyszałeś, że przy znacznym niedosłuchu nie można mieć małego aparatu słuchowego.

Dzisiaj jest to możliwe!

Połączenie funkcjonalności z wygodą, komfortem słyszenia i prostotą użytkowania - na tym polega nowoczesność dzisiejszych aparatów słuchowych.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z naszym specjalistą - wizyta jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje, a aparaty można przed zakupem bezpłatnie i niezobowiązująco przetestować we własnym otoczeniu dźwiękowym, w różnych sytuacjach z życia codziennego.

Możesz tylko ZYSKAĆ!

Autor: 

Anna Rutkowska 


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.