Bezpłatna infolinia 800 806 900

Jak przygotować się do badania słuchu?

SPRAWDŹ SWÓJ SŁUCH

Możesz sprawdzić swój słuch, wykonując prosty test słuchu online lub od razu umówić się na bezpłatne badanie słuchu w jednym z naszych oddziałów.

Jak przygotować się do badania słuchu?

Słuch to jeden z najważniejszych narządów zmysłów. Jeśli będziemy o niego dbać, mamy szansę cieszyć się zdrowymi uszami i prawidłowym słyszeniem przez długie lata. Jak to osiągnąć i co może nam w tym pomóc?

Profilaktyka

Przysłowiowe „Lepiej zapobiegać niż leczyć” sprawdza się również w przypadku słuchu. Profilaktyczne badania słuchu pozwolą kontrolować jego stan i zareagować, nim będzie za późno.

Badanie słuchu jest prostą, nieinwazyjną metodą sprawdzenia poziomu słyszenia. W gabinecie audioprotetycznym wykonywane są różne czynności i testy diagnostyczne:

 • Otoskopowanie uszu. Jego celem jest wizualne sprawdzenie stanu przewodu słuchowego, jego drożności oraz ocena stanu błony bębenkowej.
 • W specjalnie przystosowanym pomieszczeniu (kabinie audiometrycznej) przeprowadzana są audiometria tonalna, badająca progi słyszenia (najcichsze dźwięki, które Pacjent jest w stanie usłyszeć) oraz słowna – sprawdzająca stopień rozumienia mowy.
 • Audiometria impedancyjna to szybki, obiektywny pomiar ciśnienia w uchu środkowym, napięcia błony bębenkowej oraz prawidłowości odruchów strzemiączkowych.
 • Próby stroikowe w prosty sposób badają przewodnictwo powietrzne i kostne, co pomaga określić rodzaj ubytku słuchu.

Wszystkie powyższe czynności pomagają zdiagnozować u pacjenta zarówno normę słyszenia, jak i wielkość ubytku słuchu lub podlegające leczeniu schorzenie. Na ich podstawie określane są również kierunki dalszego postępowania.

Kiedy zgłosić się na badanie słuchu?

Kontrola słuchu powinna być kwestią regularnej obserwacji. Każdy z nas przynajmniej raz w roku powinien zainteresować się stanem swojego słuchu.

Dodatkowo zawsze, kiedy odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości związane ze słyszeniem powinniśmy potraktować je jako sygnał do wizyty u protetyka słuchu. Pośród różnych objawów najbardziej niepokojące są:

 • nagłe pogorszenie słyszenia,
 • problemy ze zrozumieniem podczas rozmowy w domu, w pracy, w większym towarzystwie,
 • zwiększanie głośności telewizora, radia itp.,
 • brak komfortu słyszenia i rozumienia w teatrze, operze, w kościele,
 • szumy uszne.

Jak przygotować się do badania?

Badanie słuchu zazwyczaj jest bezpłatne i nie wymaga żadnych dodatkowych skierowań ani przygotowania. Obiektywnie pokaże, co się dzieje i jak dalej reagować. Aby jednak z badania był jak największy pożytek, staraj się zadbać o odpowiednie podejście:

 • Nastaw się pozytywnie. Badanie nie jest testem, w którym mamy jak najlepiej wypaść. Przystąpmy do niego bez stresu i niepotrzebnych emocji. Jakikolwiek będzie wynik – zrobimy pierwszy krok, aby sobie pomóc.
 • Przyjdź z bliską osobą. Zwiększy to komfort, poczucie bezpieczeństwa, a druga osoba pomoże w udzielaniu informacji o stanie słuchu, jak i podjęciu odpowiednich decyzji.
 • Zgromadź wcześniejszą dokumentację. Jeżeli wcześniej były już wykonywane badania słuchu warto zabrać wyniki na wizytę. Pozwoli to określić, jakie zmiany i w jakim czasie nastąpiły. Przydadzą się też epikryzy/ wypisy ze szpitala, jeśli miała miejsce hospitalizacja ze względów laryngologicznych.
 • Odpocznij przed badaniem. Człowiek wypoczęty lepiej słyszy i ma lepszą koncentrację. W dzień poprzedzający badanie warto też unikać hałaśliwego otoczenia, aby słuch miał szansę się zregenerować.
 • Zaufaj protetykowi słuchu. Dołoży on wszelkich starań, abyśmy czuli się dobrze. Dostosuje tempo badania do indywidualnych potrzeb Pacjenta, zrozumie nasze ograniczenia i problemy z pamięcią lub szybkością reagowania.
 • Przygotuj się na pytania protetyka słuchu. Przeprowadzi on krótki wywiad na temat Twojego słyszenia, dotychczasowych chorób uszu, pracy w hałasie, stanu Twego zdrowia. Dobrze jest pomyśleć o niepokojących dolegliwościach, sytuacjach, w których zdarza się niedosłyszeć lub nie rozumieć rozmówców. Sprawdź, co rodzina, znajomi i współpracownicy myślą o Twoim słuchu. Będą to bardzo ważne informacje, które pomogą lepiej dobrać najwłaściwsze rozwiązanie.

Co dalej?

W czasie wizyty w gabinecie audioprotetycznym zostaną Ci przekazane wszelkie informacje co do przebiegu badania, sposobu jego przeprowadzenia, oczekiwanych odpowiedzi. Na koniec otrzymamy wynik w postaci audiogramu lub/i tympanogramu, które zostaną omówione. Wskazane zostanie dalsze postępowanie:

 • w przypadku normy słuchu, czyli prawidłowego słyszenia, które nie stanowi problemu dla codziennego funkcjonowania, dobrze jest od razu umówić się na badanie kontrolne za rok,
 • niedosłuch przewodzeniowy i mieszany należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem laryngologiem i wprowadzić odpowiednie leczenie,
 • niedosłuchu odbiorczego, zwłaszcza trwającego dłuższy czas, nie można leczyć, ale tym bardziej nie wolno go lekceważyć. W gabinecie protetyki słuchu zostaną przedstawione rozwiązania, które pomogą uporać się z tym typem ubytku słuchu. Aparaty słuchowe dobrane na podstawie wyniku badań, rozmowy na temat potrzeb i oczekiwań są jedynym sposobem na zahamowanie zachodzącej w mózgu degradacji rozumienia mowy i wielką szansą na znaczącą poprawę jakości życia. Protetyk słuchu dobierze najlepsze rozwiązanie, dopasowane również do możliwości finansowych Pacjenta. Istnieje możliwość bezpłatnego wypożyczenia aparatów, aby sprawdzić ich działanie w ważnych dla użytkownika sytuacjach akustycznych.

 

Autor: Emilia Onofryjuk