Ile kosztują aparaty słuchowe?

To jedno z najczęściej zadawanych przez Pacjentów pytań w gabinecie protetyki słuchu w trakcie rozmowy o potrzebie stosowania aparatów słuchowych.

Ceny aparatów słuchowych zaczynają się od około 1500 zł, ale są również modele, za które zapłacimy kilkakrotnie więcej, nawet ponad 10 tysięcy złotych. Skąd zatem tak szeroka rozpiętość cen? Ceny aparatów słuchowych zależą od poziomu technicznego zastosowanej w nich elektroniki, a więc systemów zwiększających komfort słyszenia i rozumienie mowy w trudnych warunkach akustycznych oraz zwiększających precyzję automatyki aparatów w zmiennym środowisku dźwiękowym. Nie bez wpływu na cenę pozostaje możliwość bezprzewodowego łączenia się aparatów z telefonami i urządzeniami audio.

W wyborze odpowiednich aparatów słuchowych Pacjentowi pomaga i doradza protetyk słuchu, który kieruje się przede wszystkim potrzebami Pacjenta, jego stylem życia, komfortem oraz rodzajem niedosłuchu. Cena aparatów przy ich wyborze jest oczywiście ważna, lecz nie powinna być decydująca - najważniejszym kryterium powinno być to, w jakich warunkach Pacjent przebywa na co dzień, jaki styl życia prowadzi i w jakich sytuacjach ma największe problemy w słyszeniu. Stąd też protetycy słuchu na wstępie przeprowadzają z Pacjentem dokładny wywiad, aby na tej podstawie dobrać najbardziej optymalne dla Niego rozwiązanie, zarówno pod kątem potrzeb Pacjenta, jak i jego możliwości finansowych.

Dlaczego zakres cen jest tak szeroki?

Głównym powodem zróżnicowania cen jest zaawansowanie techniczne danego modelu. Im wyższy poziom zaawansowania i lepsze działanie procesora dźwięku w aparacie, tym większe możliwości poprawy rozumienia mowy w trudnych i zróżnicowanych warunkach akustycznych. Innym czynnikiem wpływającym na cenę może być typ aparatu, oraz możliwość bezprzewodowego łączenia się aparatu z wszechobecnymi smartfonami lub akcesoriami, znacząco ułatwiającego np. rozmowę przez telefon, oglądanie TV, samodzielne zmiany ustawień w aparatach poprzez aplikację itp.

Pamiętajmy, że zakup aparatów słuchowych to zakup na lata. Wybierając z protetykiem słuchu odpowiednie dla siebie aparaty słuchowe zapewniamy sobie spokój i komfort codziennego funkcjonowania wśród ludzi na długie lata.

Możliwości dofinansowania zakupu aparatów przez NFZ i PFRON

Pacjentom dorosłym (powyżej 26 roku życia) raz na 5 lat przysługuje dofinansowanie z NFZ do zakupu aparatów słuchowych w kwocie 2 x 700 zł lub w przypadku inwalidów wojennych i osób represjonowanych - 2 x 1000 zł. Dzieci i młodzież do 26 r. ż. mogą liczyć na dofinansowanie wyższe, bo aż 2 x 2000 zł, w dodatku mogą skorzystać z nowego dofinansowania co 3 lata.

Osoby z niskim dochodem i jednocześnie posiadające orzeczenie o niepełnosprawności mogą dodatkowo ubiegać się o dofinansowanie z PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych), które pozwala na swobodniejszy wybór spośród oferty aparatów.

Możliwość zakupu ratalnego

Dla Pacjentów, którzy nie chcą lub nie mogą ponieść jednorazowo całkowitego kosztu zakupu aparatów słuchowych istnieje możliwość rozłożenia zakupu na korzystne raty, dzięki którym można wybrać najbardziej odpowiednie dla siebie modele aparatów i cieszyć się ich użytkowaniem od zaraz. Istnieje także możliwość zakupu aparatów w tzw. Abonamencie Opieki Audiofon, by zapewnić sobie przez 5 lat użytkowania aparatów wszystko, co potrzebne jest do ich bezstresowej eksploatacji - baterie, filtry, środki pielęgnacyjne, wkładki, a także przedłużoną do 5 lat gwarancję na aparat.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.